Domů Veřejná správa Babiš se nebr...

Babiš se nebrání úpravám v RUD. Chce také motivovat obce a města k lepšímu výběru daní

0
RUD

Rozpočtové určení daní (RUD) se v posledních letech několikrát změnilo. Nejvíce zahýbala s poměry, podle kterých se rozdělují výnosy ze sdílených daní, rozsáhlá novela z roku 2013. Z obcí a měst však zaznívají stížnosti, že peníze nestačí. Ministr financí Andrej Babiš se chce s jejich zástupci bavit o případných úpravách. Resort financí pracuje i na tom, jak obce a města motivovat k lepšímu výběru daní.

Podíl na daních se samosprávám v minulosti významně snížil, podotýkají zástupci Svazu měst a obcí (SMO ČR) s tím, že je potřeba o novém nastavení RUD otevřít debatu.

„Z území teď mimo jiné zaznívají požadavky, aby se obcím pokryly náklady, které mají se zajišťováním podmínek pro podnikání, například tam, kde jsou velká logistická centra,“ upozornil předseda SMO ČR František Lukl na dnešní schůzce s ministrem financí Andrejem Babišem.

Chápu, že peníze chybí, uznal Babiš

Babiš neřekl volání obcí a měst po více penězích z daní rezolutní ne. „Obce nejlépe hospodaří, ale chápu, že na služby v území chybí peníze,“ uznal ministr.

Na finanční injekci se ale samosprávy jen tak těšit nemůžou. Rozpočet má totiž podle Babiše stále obrovský deficit.

„Je třeba velký problém, který způsobily minulé vlády s vratkami zadržené DPH. Postupně se ale situace srovnává a děláme vše proto, aby finanční prostředky šly tam, kde jsou skutečně potřeba,“ dodal Babiš.

Otevřít debatu

RUD se ale může do budoucna změnit. Vznikne kvůli tomu nová pracovní skupina, kde spolu zasednou jak úředníci z resortu financí, tak i zástupci měst a obcí. Společně vyhodnotí všechny úpravy, kterými rozdělování daní prošlo za minulých vlád.

„Shodli jsme se, že naším společným zájmem je nastavení spravedlivého systému, který umožní městům, obcím, krajům i státu jak řádné plnění nezbytné agendy, tak investice do rozvoje,“ komentoval to Lukl.

Podle Babiše by měla na novém modelu RUD existovat širší politická shoda. „Musíme předejít neustálým změnám, které nepřispívají ke stabilitě hospodaření žádného rozpočtu,“ zdůraznil ministr financí.

Inkaso sdílených daní poroste

Příjmy obcí a měst by měl vylepšit i rostoucí trend ve výběru DPH. To na úrovni veřejných rozpočtů vykazuje meziroční růst již čtvrtý měsíc po sobě.

„Uvítal jsem ujištění od pana ministra, že výpadek, který byl v meziročním srovnání patrný v prvních měsících letošního roku, a jehož dopad obce stále pociťují, byl způsoben mimořádnými vlivy, Už teď je vidět, že se situace srovnává, a to je dobře,“ řekl František Lukl.

Podle Babiše výkyv ze začátku roku postupně odezní. „Za celý rok naopak očekáváme meziroční nárůst inkasa sdílených daní, a to o 5 miliard korun,“ komentoval to Babiš. I přesto jeho resort také analyzuje možnost motivačních prvků pro samosprávy na podporu výběru daní.