Domů Veřejná správa Budou se čern...

Budou se černé stavby automaticky bourat? Na ministerstvu připravují změnu stavebního zákona

0

Novostavby postavené bez stavebního povolení by mohly mít do budoucna cestu k dodatečnému odsouhlasení uzavřenou. Uvažují o tom na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR, které připravuje novelu stavebního zákona. Ten by se měl výrazně zjednodušit. Podle ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové je jeho současná podoba natolik složitá, že je těžko uchopitelný i pro odborníky.

„Experti Ministerstva pro místní rozvoj, ve spolupráci s dotčenými ministerstvy, profesními sdruženími a s odborníky z praxe, připravují zásadní novelu stavebního zákona. V průběhu tohoto roku jsme navrhli základní teze a ty postupně projednáváme a nadále budeme projednávat s ostatními partnery,“ uvedla Jourová.

Novela by měla hlavně hlavně zjednodušit územní plánování a povolování staveb. Zkrátit se má projednávání změn územních plánů a stavební úřady by měly nově vydávat pouze jedno rozhodnutí, na jehož základě se může začít se stavbou.

„Nebude tak potřeba, jako dnes, nejprve územní rozhodnutí a potom stavební povolení. Jednostupňové povolování staveb a tím i podstatné zkrácení povolovacího procesu u velkých investic, bude mít výrazný ekonomický přínos pro národní hospodářství,“ přiblížila plánované změny ministryně.

Další uvažovaná změna se týká „černých“ staveb postavených bez stavebního povolení. „Vážně se zabýváme myšlenkou, že je nebude možné dodatečně povolit a realizátor takové černé stavby by ji musel vždy odstranit,“ doplnila Jourová.

Toto opatření má mít podle ministryně velký preventivní potenciál. „Mimo jiné by zabránilo účelovým změnám územních plánů z důvodu dodatečného povolení černých staveb některým vlivným stavebníkům,“ vysvětlila Jourová.