Domů Veřejná správa Češi patří na...

Češi patří na evropskou špici ve třídění odpadů

0
třídění odpadů

Již dvaasedmdesát procent Čechů a Moravanů recykluje. Česká republika se tak řadí mezi evropskou špičku ve třídění odpadu. Podle žebříčku zveřejněného Evropským statistickým úřadem je na čtvrtém místě ze všech evropských zemí. Nadprůměrně se tady třídí především plasty.

V roce 2014 (rok 2015 ještě není vyhodnocen pozn. Red.) každý občan České republiky údajně vytřídil až čtyřicet kilogramů odpadu. „V roce 2000 byl vytříděný odpad na jednoho obyvatele jen 12 kilogramů,“ popsal, jak se vyvýjí zájem Čechů o třídění, generální ředitel společnosti EKO-KOM, která zajišťuje popelnice na tříděný odpad, Zbyněk Kozel.

Podle něj lidé třídí odpad více také proto, že jsou brevné popelnice na tříděný odpad snadněji dostupné. „Obyvatelé ČR mají možnost třídit své odpady do 253 tisíc barevných kontejnerů. Na jedno třídící místo tak v průměru připadá pouze 141 obyvatel,“ uvedl Kozel.

O tom, že dostupnost popelnic na tříděný odpad má velký vliv, zda budou lidé jednat ekologicky, je přesvědčená také vedoucí odboru životního prostředí ve Dvoře Králové nad Labem Eva Šírková. Právě Dvůr Králové nad Labem se dlouhodobě ocitá na špici mezi městy, které nejlépe třídí. V roce 2015 získali první místo v soutěži Křišťálová poplenice, která již jedenáct let oceňuje ekologicky nejzodpovědnější města.

„Třídění je díky početnější síti barevných popelnic pro lidi dostupnější. Neobtěžuje je. Je také důležité se věnovat ekologické výchově ve městech a obcích. My se snažíme děti i dospělé vzdělávat už od roku 1998. Díky tomu, že Dvůr Králové nad Labem preferuje systém třídění, tak ve městě téměř přestaly vznikat černé skládky,“ popsala, díky čemu její město zvítězilo, Šírková.

Aby toho lidé tolik nevyhazovali

Důležité je podle ní nejen třídění, ale také prevence vzniku odpadu. „Výše poplatku za komunální odpad se v našem městě odvíjí od množství skutečně vyprodukovaného odpadu. Lidé si mohou vybrat, zda chtějí týdenní, čtrnáctidenní nebo měsíční svoz,“ vyvsětlila Šírková.

Podle průzkumu společnosti EKO-KOM lidé nejčastěji do barevné popelnice vynášejí papír. „V České republice se recykluje téměř devadesát procent všech papírových obalů. Plastových a skleněných obalů lidé recyklují okolo sedmdesáti procent,“ uvedla Šárka Nováková, která se výzkumem zabývala.

Díky tomu, že lidé začali více třídit odpad, ušetří města statisíce za likvidaci skládek. „Díky tomu, že již více než sedmdesát procent Čechů třídí odpad, se na skládky ročně uloží bezmála o sedm set tisíc tun odpadu méně. Takové množství odpadu by naplnilo vlak o délce dva tisíce kilometrů,“ dodala Nováková.

Do loňského ročníku soutěže Křišťálová popelnice se zapojilo přes šest tisíc obcí a měst. Do finále se jich dostalo třináct. Kromě Dvora Králové nad Labem jsou dlouhodobě jedni z nejúspěšnějších třídičů také Olomoučané. „Jsem opravdu rád, že našim obyvatelům není lhostejná naše příroda. Snažíme se jim ekologické jednání usnadnit, proto v našem městě máme dostatek kontejnerů a bereme v potaz další připomínky na zlepšení,“ komentoval úspěchy města primátor Antonín Staněk.

Žádné komentáře

Napište komentář