Domů Veřejná správa Česko brojí p...

Česko brojí proti suchu. Připravují se peníze na obecní nádrže i rybníky

0
sucho

Letošní léto ukázalo, že situace, kdy člověk otočí kohoutkem a místo proudu vody se dočká sotva pár kapek, nemusí být jen nepravděpodobným katastrofickým scénářem. Resorty životního prostředí a zemědělství spolu s dalšími organizacemi proto připravují krizový plán boje se suchem. Vzniknout mají nové národní i evropské dotační programy, ze kterých by bylo možné zaplatit obecní a další malé vodní nádrže nebo třeba rybníky.

„Nebudeme-li v budoucnu přírodě pomáhat, budeme-li dělat rozdíl mezi povrchovou a podzemní vodou a nezajistíme-li rozumnou regulaci, může se stát, že ne vždy pitná voda poteče,“ upozornil předseda představenstva Sdružení vodovodů a kanalizací František Barák.

Barákovo varování potvrdil na konferenci „Provoz vodovodů a kanalizací“ i ministr životního prostředí Richard Brabec. „Šedesát procent podzemních vrtů v Česku je stále ve stavu kritického sucha. Půdní fond by měl udržet devět miliard kubíků vody, dnes se dohaduje, že je to jen pět miliard kubíků,“ uvedl.

Problém mají lokality s malými zdroji

Letošní sucho bylo nejhorší za poslední desítky let. A i když jej lokality napojené na větší vodárenské systémy příliš nepocítily, v oblastech s malými zdroji představoval nedostatek vody problém. Příkladem za všechny může být Rakovnicko, Hradecko nebo Zlínsko, kde sucho udeřilo nejsilněji. Proto už Ministerstvo zemědělství chystá materiál, který by měl v těchto regionech pomoci s investičními záměry.

A připravují se i další programy. Z národních zdrojů resortu zemědělství by tak do budoucna mělo být možné financovat obecní nádrže. Uvažuje se i o novém dotačním programu na obnovu, výstavbu a rekonstrukci rybníků či programu pro podniky povodí na to, aby mohly obnovovat malé vodní nádrže.„Vnímám nezastupitelnou práci vodařů. Je totiž nutné hledat optimální využití krajiny, aby se voda na našem území udržela,“ komentoval to předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl.

Podle účastníků vodárenské konference přitom platí, že je třeba zaměřit se na menší lokality a napojit je na bezpečné zdroje. Ministerstvo životního prostředí k tomu poskytuje dotace na zadržování vody v půdě, připravuje pilotní projekty na zasakování vody v krajině a úpravu legislativy tak, aby voda byla více chráněná a půda byla schopná čelit erozi a extrémním jevům způsobeným změnou klimatu.