Domů Veřejná správa Česko má v re...

Česko má v regionu nejtransparentnější rozpočet

0

Na devátém místě se umístilo Česko v mezinárodním srovnávacím výzkumu transparentnosti veřejných financí Open Budget Survey 2012. Do výzkumu přitom společnost Open Budget Partnership zahrnula dosud největší množství států – rovnou stovku. Mezi členskými státy EU skončilo Česko s bramborovou medailí na čtvrtém místě.

„Jsem rád, že mohu oznámit, že Česká republika se celkově umístila na skvělém devátém místě. Ze států střední a východní Evropy máme podle výzkumu veřejné rozpočty nejtransparentnější. V rámci zemí Evropské unie nás hodnotí jako čtvrté nejlepší,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Z členských zemí mají podle výzkumu transparentnější rozpočty Anglie, Švédsko a Francie. Oproti situaci před dvěma lety si však v celkovém pořadí Česko polepšilo o devět příček. Přeskočilo tak země jako Špaňělsko, Slovinsko nebo Polsko. To se z šestnáctého místa naopak propadlo až na pětadvacáté.

Tuzemsko dosáhlo v ukazateli Open Budget Index 75 bodů ze 100 možných, tedy historicky nejlepšího výsledku. Pro srovnání – v žebříčku první Nový Zéland získal bodů 93. „V příštích letech se bude Česká republika nadále zlepšovat, protože chystáme další kroky zvyšující průhlednost veřejných financí,“ upozornil náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Jan Gregor.

Mezi nejdůležitějšími kroky k dalšímu zprůhlednění českých rozpočtů uvedl Gregor například zveřejňování podrobných ukazatelů hospodaření státu z Integrovaného informačního systému Státní pokladny.

Výzkum Open Budget Survey měří transparentnost veřejných rozpočtů v zemích po celém světě. Nezávislí odborníci při něm hodnotí jednotlivé země na základě 125 otázek, které se kromě dostupnosti a srozumitelnosti dokumentů spojených s veřejnými rozpočty týkají například i možnosti občanů zasahovat do procesu jejich tvorby.