Domů Veřejná správa Česko potřebu...

Česko potřebuje dál rozvíjet eGovernment, tvrdí odborníci

0

Pokud chce mít Česko efektivní státní správu a obstát v konkurenci dalších zemí, měly by příští vlády pokračovat v naplňování nedávno přijaté strategie Digitální Česko 2.0 a v realizaci projektů eGovernmentu. Takový je alespoň názor odborníků z ICT UNIE, sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronické komunikace.

„Ať už jde o dokument Digitální Česko 2.0, budování uceleného systému eGovernmentu či obecně efektivitu veřejné správy a konkurenceschopnost Česka, jsou to oblasti, které by neměly být předmětem politického boje,“ podotkl prezident ICE UNIE Svatoslav Novák.

Problém však není jen politická shoda ohledně toho, jestli je digitální státní správa pro Česko důležitá. Ta totiž podle Nováka existuje. „Naše sdružení uspořádalo odborné akce, jich se zůčastnili zástupci současné koaliční vlády i opozice. Mezi aktéry panovala v podstatných záležitostech shoda,“ vysvětlil Novák.

Bezproblémovou realizaci projektů eGovernmentu tak narušují ani tak velké názorové změny, jako spíše částé střídání úředníků odbovědných za oblast informačních a komunikačních technologií – ministrů, náměstků, ředitelů odborů a dalších.

Nezřídka tak totiž dochází k přerušení znalostní a odborné kontinuity, upuštění od realizace některých klíčových projektů nebo jejich řešení bez vazby na cíle a architekturu eGovernmentu v Česku.

Za jeden z hlavních nástrojů rozvoje jak eletronické veřejné správy, tak i internetové ekonomiky, považují odborníci budování přístupových sítí nových generací. Právě usnadnění – především zlevnění – výstavby těchto sítí může významně pomoci rozšíření vysokorychlostního internetu a tak i naplnění cílů strategie Digitální Česko 2.0.

„Každá moderní a demokratická vlády by měla považovat růst efektivity a veřejné správy a s tím související zvyšování konkurenceschopnosti země za svou prioritu. V současné situaci České republiky – vzhledem ke stagnující ekonomice i dalším závažným problémům je to obvzlášť naléhavé. Podstatné bude navázat na vše pozitivní, co se v posledních měsících nastartovalo, dále to rozvinout a uvést do praxe,“ doplnil prezident ICT UNIE Svatoslav Novák.