Domů Veřejná správa Česku zbývá v...

Česku zbývá ve fondech EU přes 100 miliard korun

0

Z celkových bezmála 800 miliard korun, které jsou ve strukturálních fondech Evropské unie pro programovací období 2007 až 2013 určeny pro Českou republiku, vyčerpala země již téměř 700 miliard. Do konce roku tak zbývá nasmlouvat projekty za 115,4 miliard korun. K proplacení Evropské komisi předložilo Česko zatím ale jen 260 miliard korun, tedy pouhou třetinu z celé částky.

Česko přikleplo na konkrétní projekty už 86 procent peněz z fondů EU. V tomto ohledu se Česká republika drží na průměru desítky zemí střední a východní Evropy. S 55procentním podílem proplacených dotací je dokonce na tímto průměrem. Podíl certifikovaných výdajů předložených EK je ale alarmující.

„Česká republika dosud Evropské komisi předložila certifikované výdaje ve výši třetiny prostředků pro ni určených, což nás řadí do druhé poloviny zemí střední a východní Evropy před Bulharsko a Rumunsko,“ řekl Jan Filkuka z poradenské firmy KPMG Česká republika.

Dotační programy fungují na principu předfinancování ze státního rozpočtu a teprve následně jsou projekty proplaceny z peněz Evropské komise. Česká republika opakovaně řeší nesrovnalosti v čerpání dotací a čelí podezřením z jejich zmanipulování.

Otázkou tedy zůstává, zda budou kontrahované projekty Evropskou komisí proplaceny v plné výši, nebo zda dojde ke krácení. To by znamenalo, že by stát musel část nasmlouvaných projektů zaplatit ze svého.

Obezřetnost namístě

„I přesto, že ve fondech EU pro Českou republiku zbývá ještě přes 100 miliard korun, doporučoval bych obezřetnost. Ukvapené nasmlouvání diskutabilních projektů by nás v budoucnu mohlo mrzet,“ dodal Filkuka.

Ke konci roku 2012 měla Česká republika uzavřeny kontrakty na projekty ve výši 82 procent celkového disponibilního rozpočtu (tzv. zazávazkované prostředky). To ji řadilo těsně za Polsko na šesté místo mezi deseti srovnávanými zeměmi střední a východní Evropy.

Žadatelům o dotace v ČR bylo proplaceno 52 procent alokované částky. V tomto parametru zaujala země čtvrté místo před Slovinskem a mírně překročili průměr deseti zemí střední a východní Evropy.

Nejlepší situace v rámci posuzovaných zemí je v Estonsku a Lotyšsku, kde měli shodně 91 procent zazávazkovaných prostředků a 59 procent proplacených. Nejhorší byla situace naopak v Rumunsku. Ani naši východní sousedé, Slováci, si nevedou příliš dobře. Se 73 procenty zazávazkovaných prostředků a 41 procenty prostředků proplacených jsou na osmém, respektive sedmém místě.

Žádné komentáře

Napište komentář