Domů Veřejná správa Czech Pointy ...

Czech Pointy slouží lidem už devět let

0

Šestnáct milionů výpisů si nechali Češi zhotovit prostřednictvím Czech Pointů. Takový byl stav v listopadu 2016 a číslo i nadále roste. Asistovaná služba kontaktních míst veřejné správy se stala neodmyslitelnou součástí života občanů ČR. Je dostupná na více než 7 800 místech po celé republice a na mnoha zastupitelských úřadech. Navíc každý, kdo má datovou schránku, může takový Czech Point mít i doma.

Občané na Czech Pointech získávají informace a potvrzení, které nejčastěji potřebují. V žebříčku popularity vede výpis z Rejstříku trestů, který vyžadují například zaměstnavatelé od nově nastupujících zaměstnanců. Mezi oblíbené služby se zařadila agenda Žádosti o zřízení datové schránky. Je to způsobeno postupným rozšiřováním nabídky pro držitele datových schránek.

„Základní cíl Czech POINTu – vytvořit centrální přístup ke službám umožňujícím komunikovat občanovi se státní správou – je dle našeho mínění postupně úspěšně realizován a služby jsou na kontaktních místech

k dispozici. Dá se ještě vylepšit poskytování elektronických výpisů, tyto služby jsou dostupné pouze formou datové schránky a s vlastnictvím kvalifikovaného podpisového certifikátu. Věříme, že s realizací pravidel eIDAS v České republice (Zákon o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce a připravovaný Zákon o elektronické identifikaci) bude možnost elektronické komunikace s úřady státní správy ještě usnadněna,“ uvádí Veronika Vároši z Ministerstva pro místní rozvoj.

S projektem je spokojen i státní tajemník Tomáš Prouza. Ten si myslí, že Czech Pointy jsou jedním z největších úspěchů e-governmentu, za dobu svého fungování se staly běžnou součástí života občanů a jsou čím dál oblíbenější. „Je to samozřejmě provázáno i s nárůstem nových služeb, které je možné prostřednictvím Czech Pointů využít. Již nějakou dobu nám funguje také Czech Point @home, tedy možnost vyřídit některé věci přímo z pohodlí domova bez nutnosti chodit na pobočku Czech Pointu osobně. Tady vidím výzvu v podobě rozšíření využívání datových schránek mezi občany. Velkou roli tu opět bude hrát komunikace s občany. Musíme jim vysvětlovat přínosy, které jim elektronická komunikace s veřejnou správou může poskytnout,“ konstatuje Prouza.

CzechPOINT@home přispívá k popularitě datových schránek

Systém datových schránek slouží od roku 2009 jako zaručený kanál pro komunikaci s veřejnou správou i mezi orgány veřejné moci navzájem. Elektronická podání je možné posílat bez nutnosti stvrzení elektronickým podpisem nebo dalšího prokazování totožnosti. Přihlášení do datové schránky totiž také slouží jako identifikační prostředek k řadě služeb. Kromě možnosti přístupu ke službám ePortálu České správy sociálního zabezpečení nebo daňového portálu je možné tímto způsobem získat zdarma v elektronické podobě výpisy, které vydávají v papírové podobě za poplatek kontaktní místa Czech POINT. Nejnověji to jsou výpis z rejstříku trestů a bodového hodnocení řidiče.

„Přihlášení do datové schránky chceme vedle občanského průkazu s čipem využít jako další z prostředků, které umožní prokázání totožnosti při užívání online služeb. S využitím tohoto prostředku chceme v příštím roce otestovat a následně spustit do pilotního provozu připravovaný systém pro bezpečnou identifikaci na dálku,“ vysvětluje záměry Ministerstva vnitra náměstek ministra pro ICT Jaroslav Strouhal s tím, že do datové schránky bude možné se v budoucnu naopak přihlásit bez nutnosti pamatovat si přihlašovací údaje pomocí elektronické občanky.

CzechPOINT@home je tak de facto kontaktním místem pro „elektronicky gramotné“. Naopak tisíce kontaktních míst budou i nadále pomáhat občanům, kteří neumí nebo nemohou komunikovat s veřejnou správou elektronicky. Czech POINT jim poskytuje rovnoprávný přístup ke službám veřejné správy ať už na poštách, úřadech nebo vybraných pobočkách bank

Jaké služby nabízí Czech Point

Autorizovaná konverze dokumentů
Centrální úložiště ověřovacích doložek
Datové schránky
Podání do registru účastníků provozu modulu autovraků ISOH
Přijetí podání podle živnostenského zákona (§ 72)
Úschovna systému Czech POINT
Vydání ověřeného výstupu ze Seznamu kvalifikovaných dodavatelů
Výpis z bodového hodnocení řidiče
Výpis z insolvenčního rejstříku
Výpis z Katastru nemovitostí
Výpis z Obchodního rejstříku
Výpis z Rejstříku trestů
Výpis z Rejstříku trestů právnické osoby
Výpis z Živnostenského rejstříku
Základní registry