Domů Veřejná správa Díky prevenci...

Díky prevenci by mohlo české zdravotnictví šetřit ročně miliardy

0

Moderní medicína prodloužila délku života u mužů o 7,5 a u žen o 5,5 roku. Neznamená to však, že by lidé chodili k lékaři méně často. Spíše naopak. Minimálně každý druhý Čech má nadváhu nebo je obézní a řada lidí kvůli tomu trpí nemocemi, jako je cukrovka nebo vysoký tlak. Šíří se i další takzvané civilizační choroby. Kdyby se jejich výskyt podařilo snížit o pět procent, české zdravotnictví by ušetřilo deset miliard korun ročně.

„Musíme se soustředit na prodloužení délky života prožitého ve zdraví. Žádná ekonomika si nemůže dovolit dlouhodobě financovat náklady spojené s nezdravým životním stylem a z toho vyplývajícími nemocemi,“ varoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček při představení Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí.

Za zdravotními problémy Čechů stojí hlavně nedostatek pohybu, kouření, alkohol a vysoká spotřeba soli. Významnou roli hrají i nové vlivy, jako je antibiotická rezistence, nárůst výskytu černého kašle či rozšiřování viru HIV. Právě to jsou věci, které má Národní strategie řešit.

Své zdraví lidé zlepší hlavně sami

„Nejdůležitější je, aby si lidé uvědomili, že své zdraví nejvíce ovlivní lepší životosprávou a zdravým životním stylem. Pokud by se díky tomu podařilo snížit výskyt civilizačních chorob o pět procent, zdravotnictví by tak uspořilo na deset miliard korun ročně a přínos pro HDP by byl dalších deset miliard,“ vysvětlil Němeček.

Strategie prevence obsahuje jedenáct prioritních témat, které mají k tomuto cíli vést. Zahrnují vše od dostatečného pohybu přes správné stravovací návyky až po zvládání stresu a duševní zdraví. „Národní strategie je souhrnem opatření pro rozvoj veřejného zdraví v Česku. Jejím účelem je především stabilizace systému prevence nemocí, ochrany a podpory zdraví,“ řekl hlavní hygienik ČR a náměstek ministra zdravotnictví pro ochranu a podporu veřejného zdraví Vladimír Valenta.

Schválení této strategie je zároveň nezbytnou podmínkou pro to, aby mohla Česká republika začít v novém programovacím období Evropské unie čerpat peníze na zdravotnictví z dotačních fondů. Samo o sobě to však nestačí. Vláda musí do konce příštího roku ještě schválit akční plány, jinak má systém českého zdravotnictví kohoutky evropských zdrojů pevně utažené.