Domů Veřejná správa Dostanou měst...

Dostanou města a obce přidáno? Ve hře je změna RUD i růst příspěvku na přenesenou správu

0
elektronická evidence tržeb

Nejen krajům, ale i obcím by se mohl na začátku roku 2017 zvednout jejich podíl na příjmech z DPH. Podle senátní úpravy novely rozpočtového určení daní (RUD) se má vrátit na úroveň před rokem 2011. Starostové ale varují, že ďábel se skrývá v detailech. Na jednu stranu se přidává u DPH, na druhou ubírá – města a obce by podle senátního návrhu přišly o motivační složku u daně z příjmu fyzických osob.

V roce 2011 přišly regionální samosprávy, města i obce o část svých příjmů. Klesl koeficient, podle kterého se vypočítává jejich podíl na výnosech z DPH. Změna měla finančně vybalancovat zavedení druhého důchodového pilíře. „Důvod, proč byl koeficient snížen, ale pominul. Stát by proto měl vrátit, co předtím vzal,“ uvedl předseda Svazu měst a obcí (SMO) a starosta Kyjova František Lukl na Celostátní finanční konferenci, na které se sešlo 400 starostů z celé České republiky.

Luklovi a dalším starostům by se mohlo jejich přání vyplnit. Poslanci schválili novelu RUD, podle které by se měl koeficient DPH u krajů vrátit od začátku přespříštího roku na původní úroveň. Senátoři ale chtějí novelu poslat zpět do Poslanecké sněmovny se svými úpravami. Ty počítají s navrácením koeficientu na hodnotu před rokem 2011 i u měst a obcí.

Přijatelný kompromis, tvrdí senátoři

„Návrh, který byl schválen většinou senátorů, bude znamenat pro města a obce navýšení příjmů o přibližně jednu miliardu korun od roku 2017,“ řekl senátor Radko Martínek (ČSSD). Senát přitom zvažoval i mnohem radikálnějším navýšení. To ale o dva hlasy neprošlo. „Kolegové to trochu přepískli. Žádný ministr financí by nesouhlasil s tím, aby mu někdo ze státního rozpočtu odebral devět miliard korun. Koalice by se pak v Poslanecké sněmovně musela spojit a návrh zamítnout. Obce a města by tak neměly nic,“ podotknul Martínek.

Senátní návrh potom označil Martínek za kompromis, se kterým souhlasí i ministr financí Andrej Babiš. A jeho součástí je kromě zvýšení koeficientu u DPH i odebrání takzvané motivační složky u daně z příjmů fyzických osob. „Nejistý příjem u daně z příjmů fyzických osob se nahrazuje jistým a stále se zvyšujícím příjmem z DPH,“ komentoval to senátor.

Martínek tak naráží na skutečnost, že výtěžek obcí a měst z motivační složky dlouhodobě klesá. Podle starostů je však jeho odebrání oním příslovečným detailem, za kterým se krčí čert. „Odbouráním motivační složky by například Kyjov přišel o částku 400 tisíc korun,“ předestřel Lukl s tím, že výtěžek šel v posledních letech rapidně dolů, ale s potenciálním zavedením elektronické evidence tržeb by zase mohl začít růst. „Zvažujeme proto, jestli senátní návrh podpořit, nebo dál vyjednávat,“ doplnil předseda SMO. Luklovy obavy sdílí i poslanec Vladislav Vilímec (ODS). „Abychom o tom mohli seriózně debatovat, budeme požadovat informaci, jaký je dopad na každou konkrétní jednu obec,“ upozornil.

Za vyšší příspěvek lepší služby

Snížení koeficientu u DPH ale nebylo jedinou změnou, kterou městům a obcím přinesl rok 2011. O 17 procent klesly i příspěvky na výkon přenesené správy. Od roku 2013 se navíc nevalorizovaly. „Velkou část agendy měst a obcí představuje výkon přenesené správy. Nechceme, aby nám ji stát hradil stoprocentně, ale přejeme si spravedlivější financování. Teď mnohdy nedosahuje ani padesáti procent,“ podotkl Lukl.

Od příštího roku se příspěvek začne opět valorizovat, nejdříve o jedno procento. Jedná se také o jeho zvýšení na původní úroveň. Vláda kromě jednorázového navrácení zvažuje i možnost postupného růstu vždy po pěti procentech. Bude ale chtít vidět, že příspěvek skutečně přináší efektivitu. „Vezměte si třeba agendu občanských průkazů. Z 205 obcí s rozšířenou působností nemá 20 procent úřední hodiny každý den. Úřad tu má být pro občany a není možné, aby obce vykonávaly tuto agendu jen v pondělí a ve středu, pokud na to chtějí příspěvek,“ přiblížila náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu Jana Vildumetzová.