Domů Veřejná správa Eliška se zák...

Eliška se základními registry komunikuje pomalu. Ještě se nepropojí

0

Eliška se k základním registrům ještě nepřipojí. I když se Centrální registr řidičů (systém Eliška) jmenuje po slavné české závodnici Elišce Junkové, data si se základními registry příliš rychle nevyměňuje. Ukázala to zátěžová zkouška v ostrém provozu na začátku týdne. Situaci řeší Ministerstvo vnitra – k potížím totiž došlo na jeho infrastruktuře.

Obě databáze si přitom předávají potřebné informace bez chyb. Zátěžová zkouška ale odhalila, že v ostrém provozu spolu systémy komunikují pomalu. Kvůli tomu se zástupci Ministerstva dopravy rozhodli od plánovaného propojení systémů ustoupit. „Při větší zátěži jsme zaznamenali odezvy na dotazy Centrálního registru řidičů v řádech až několika desítek sekund, což je pro nás neakceptovatelné. Proto jsme od propojení systémů zatím ustoupili,“ uvedl náměstek ministra dopravy Jaroslav Deml.

Než se podaří tento nedostatek odstranit, bude Centrální registr řidičů pracovat v současné verzi. Pro veřejnost i úředníky se tak v praxi nic nezmění. Odborníci z Ministerstva vnitra však pracují na tom, aby problémy odstranili a systémy se propojit podařilo. Dnešní testy mají ukázat, kdy by k tomu mohlo skutečně dojít.

„Provádíme úpravu systému tak, aby došlo ke snížení odezvy na dotazy na minimum. Zátěžové testy, které budou dnes vyhodnoceny na dalším společném jednání, ukážou, v jakém časovém horizontu bude možné systém připojit do rutinního provozu,“ doplnil mluvčí Ministerstva vnitra Pavel Novák.

Programátoři z Ministerstva vnitra teď musí ve spolupráci s Ministerstvem dopravy pročistit datovou cestu, po které informace mezi Eliškou a základními registry putují. To by mělo komunikaci mezi jednotlivými systémy urychlit. Po nějaké době pak propojení opět otestují ve zkušebním i ostrém provozu.

Pokud testy neodhalí další problémy a všechno bude pracovat dostatečně svižně, oba systémy se propojí. Úředníkům na přepážkách to ulehčí a urychlí práci a lidé nebudou muset čekat na úřadech tak dlouho. „Je nezbytné, aby odezva na dotazy Centrálního registru řidičů byla i při velké zátěži maximálně několik sekund,“ dodal náměstek ministra dopravy Jaroslav Deml.

Centrální registr řidičů (Eliška) je samostatná aplikace zcela nezávislá na Centrálním registru vozidel. V minulých šesti letech neměla žádné technické obtíže. Vzhledem k problémům, které provázely registr vozidel, nechtějí úředníci z Ministerstva dopravy připustit jakékoli ohrožení nynějšího spolehlivého registru řidičů. Současná verze však žádné problémy na přepážkách nepřináší.