Domů Veřejná správa Solární tunel...

Solární tunel, nebo vlastní lobby? Informační válka mezi ERÚ a solárníky pokračuje

0
ERÚ

Kauza 162 miliard zaplnila na začátku dubna titulní strany českých novin. Ředitelka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková tehdy oznámila, že má nové důkazy, že bývalé vedení regulačního úřadu nastavilo výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů mezi lety 2005 a 2011 v rozporu se zákonem. Toto obvinění  už v roce 2013 přezkoumal olomoucký vrchní státní zástupce i protikorupční policie bez toho, že by našli protizákonné jednání. Medializaci případu těsně před třetím čtením novely energetického zákona ve sněmovně kritizovala sdružení podnikatelů ve fotovoltaice. Podle nich je tato kampaň plošně očerňuje a má za účel odlákat pozornost od procesu vedeného s Vitáskovou i její snahy zabránit reorganizaci vedení úřadu.

Plátci elektřiny i stát podle ředitelky ERÚ Aleny Vitáskové platí majitelům solárních elektráren za energii v součtu o 162 miliard více, než stanovuje zákon. Vitásková to oznámila na přelomu března a dubna s tím, že má nové důkazy, že bývalé vedení ERÚ mezi lety 2005 a 2011 nastavilo vyšší výkupní ceny energie, než zákon dovoloval. „Nad rámec zákona stanovilo bývalé vedení ERÚ větší podporu na delší dobu, než předpokládal zákon. Nejprve na tuto chybu upozornil audit společnosti BDO, který jsem nechala vypracovat, poté se objevilo několik důkazů, které mají k dispozici orgány činné v trestním řízení,” řekla tehdy Vitásková. Vyhlášky bývalého vedení ERÚ podle ní umožnily, aby bylo možné nastavit dobu návratnosti investic pro solární elektrárny na 12 let, ale čerpat podporu po celou dobu životnosti elektráren, tedy 20 let.

Toto tvrzení ostře odmítají zástupci sdružení podnikatelů ve fotovoltaice. „Mýtus o solárním tunelu za 162 miliard byl již dávno vyvrácen. Odmítly ho již v roce 2013 orgány činné v trestním řízení, které jsou pro posouzení případné protiprávnosti nějakého skutku kompetentní. Proto nám není příliš jasné, proč s těmito nepravdivými tvrzeními vedení ERÚ opakovaně přichází,” uvedl Miloš Cihelka, mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO). Podle asociace rozložení stejné výše podpory do 20 namísto zákonem původně zamýšlených 15 let vedlo k meziročnímu snížení příspěvků podpory, a naopak předešlo vyššímu zdražení cen elektrické energie.

Protizákonné obohacení anebo byznys v souladu se zákonem?

Už v roce 2013 případ vyšetřovala protikorupční policie a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, konkrétně Radek Mezlík. „Výkupní ceny byly stanoveny v souladu se zákonem a v tomto smyslu k “solárnímu tunelu” nedošlo,” uvedl tehdy v závěru reakce na stížnost ERÚ státní zástupce Mezlík, a celou věc odložil. Plátci elektrické energie si tak mohou stěžovat zejména na politickou reprezentaci, jež prosadila zákon o podpoře obnovitelných zdrojů. „Je potřeba uvést, že policie ani státní zástupci nemají pravomoc hodnotit nastavení cen, ale pouze konstatovat, zda při nastavení cen došlo anebo nedošlo k trestnému činu,” připomněl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Státní zástupce přitom vycházel ze stejného auditu, který zmiňuje sama Vitásková. Jak je tedy možné, že dospěl k jiným závěrům? Jednak uznal, že zákon umožňuje, aby byla použita metoda výpočtu výše podpory s diskontovanou metodou návratnosti, nikoliv s prostou návratností. Jejich rozdíl činí právě 162 miliard. Zástupce však našel jiné pochybení: ředitelka ERÚ dle vyšetřování policie falšovala závěry auditu. „Auditoři přiznali, že věta o nastavení podpory nad rámec zákona bývalým vedením ERÚ se dostala do zprávy až dodatečně na základě debaty s předsedkyní ERÚ,” tvrdí společný informační leták CZEPHO a Aliance pro energetickou soběstačnost z dubna 2015.

Žaloby ve veřejném zájmu na podnět ERÚ, které doposud podávalo státní zastupitelství, jsou postupně zamítány soudy. „V současnosti už státní zastupitelství odmítá i spolupracovat na nových kauzách, které mu ERÚ nutí. Je to z toho důvodu, že už odhalilo, že ERÚ účelově manipuluje se spisy. Navíc se prokázalo, že nové vedení ERÚ záměrně s problematickými případy nic nedělalo, aby doběhly příslušné lhůty a mohlo věc přehodit na orgány činné v trestním řízení,” uvedl zdroj z právního prostředí, který je dobře obeznámen s celou kauzou, ale přeje si zůstat v anonymitě.

Proč právě teď?

Kauzu 162 miliard znovu odstartoval dopis ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, který rozeslal poslancům při projednávání novely energetického zákona ve sněmovně. Vedení ERÚ poté tuto kauzu znovu začalo řešit. Zástupci solárního byznysu připisují otevření této kauzy přes třetím čtením novely něčemu jinému. „Současné vedení se brání návrhu na kolektivní řízení, které navrhlo ministerstvo průmyslu v novele energetického zákona,” uvání leták sdružení CZEPHO a ALIES. Činnost ředitelky by do příště kontrolovala nově zřízená Rada ERÚ.

Má také zakrýt soudní projednávání případu neoprávněného zastavení procesu odebrání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. „Kampaně ERÚ probíhají většinou souběžně se soudními jednáními v kauzách solárních elektráren, které údajně získaly licence v rozporu se zákonem, z nichž ve dvou případech sedí na lavici obžalovaných i sama předsedkyně ERÚ Alena Vitásková,” dodává leták sdružení CZEPHO a ALIES.

Toto obvinění Vitásková již dříve prezentovala jako snahu zdiskreditovat její osobu ze strany solární lobby. „Na nactiutrhačná a nepodložená tvrzení zástupců solárníků, kteří ze špatně nastavených cen mají největší prospěch, reagovat nebudeme. O kauze jsme informovali zhruba půl roku před obviněním paní předsedkyně,” připomněl mluvčí ERÚ Chvojka.

Spory mezi solárníky a Vitáskovou trvají více než dva roky. Vitásková byla jmenovaná do čela ERÚ v roce 2011 Nečasovou vládou. Tato manažerka známá svým působením v plynárenských firmách vyhlásila od začátku tažení proti nepoctivým “solárním baronům”. Někteří její snahy vnímají spíše jako snahu prosadit zájmy plynárenské lobby a potlačit vliv solárních podnikatelů v české energetice. Kvůli údajnému pokusu o její vraždu dostala v květnu 2013 státem přidělenou ochranku.