Domů Veřejná správa Evropská unie...

Evropská unie už nebude financovat obří projekty eGovernmentu

0

Obří eGovernmentové projekty typu základních registrů už českou veřejnou správu v nejbližších několika letech pravděpodobně nečekají. Evropská unie už nebude ze svých fondů financovat budování nových systému, ale jen modernizaci těch stávajících.

„Musíme se tedy zaměřit na další rozvoj a propojování už fungujících systémů, a stůj co stůj tak dokončit modernizaci veřejné správy. Vše je třeba pečlivě upravit tak, abychom mohli i dále úspěšně čerpat finance na projekty z evropských fondů,“ vysvětlil náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu Ondřej Veselský.

Aby se eGovernment v Česku rozvíjel i dál, je podle Veselského důležité, aby ministerstvo vnitra předložilo do konce roku vládě strategický rámec rozvoje veřejné správy v tuzemsku na příští programovací období Evropské unie.

Ministerstvo vnitra do budoucna neplánuje budovat nové obří projekty, ale využít ty, které už existují – jako jsou datové schránky, základní registry nebo portál veřejné správy – úzce je propojit a vzájemně více sdílet v nich vedená data. Takové projekty bude EU financovat i nadále.

Dotáhnout rozjeté projekty

„Našim cílem je pokračovat v rozvoji eGovernmentu, dotáhnout do konce připravované projekty, a vybudovat tak efektivní, moderní stát, který není svým občanům na obtíž,“ dodal náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie Petr Sokolský.

V současném ministru vnitra má přitom elektronizace veřejné správy podporovatele. „Oblast eGovernmentu považuji nejen jako bývalý zaměstnanec IT za velmi důležitou. Proto podporuji všechny projekty financované jak z fondů EU, tak z fondů obcí i z centrálních resortů, jejichž fungování je ku prospěchu občanů,“ uvedl ministr vnitra Martin Pecina.

Elektronizace státní správy se nedotýká jen celostátní, ale také krajské úrovně. „Jižní Morava věnuje elektronizaci svých služeb patřičnou pozornost. Zřídili jsme například elektronický portál DOTACE pro příjem a vyřizování elektronických žádostí,“ konstatoval jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Na jižní Moravě se mohou lidé přes internet spolupodílet i na přípravě krajského rozpočtu v projektu „Váš kraj, Váš rozpočet“. „To je zřejmě ten nejlepší příklad toho, jak postupující elektronizace veřejné správy může občany doslova vtáhnout do procesů rozhodování o podobě budoucnosti kraje, ve kterém žijí,“ doplnil Hašek.