Domů Veřejná správa Evropské dota...

Evropské dotace jsou byrokratické, tvrdí ministryně. Tam, kde peníze chybí, směřuje národní zdroje

0
dotace

Pro nové programové období slibovala Evropská komise zjednodušení dotací. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové je to ale přesně naopak a pravidla pro léta 2014 až 2020 jsou zatím ta vůbec nejsložitější a nejpřísnější. Za svůj vzal hlavně manévrovací prostor států v otázce, kam podporu směřovat. Někde proto můžou evropské peníze chybět. A právě tam chce Šlechtová podle svých slov zaměřit národní dotační tituly.

„Česká republika má nařízeno, kam evropské peníze dávat. Je tu jedenáct oblastí a nemohli jsme se rozhodnout jinak,“ uvedla Šlechtová na Celostátní finanční konferenci Svazu měst a obcí (SMO). A befelem přišla nejen odpověď na otázku kam, ale také kolik. „Máme nadiktovány i procenta alokace pro jednotlivé oblasti,“ potvrdila ministryně.

I města a obce by se proto měly připravit, že peníze z evropských dotací už nebudou tvořit tak velkou část rozpočtů na jejich investice. Konkurence navíc přitvrdí. Jednotlivé regionální operační programy totiž nahradil jeden integrovaný a v něm může o jednu dotaci klidně soutěžit obec z Jihomoravského kraje s městečkem ze západních Čech.

„Peníze z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) míří do území a je v něm připraveno 4,6 miliardy euro. Využijí je obce, kraje, neziskové organizace a někdy třeba i církve nebo podnikatelé,“ předestřela zdroje pro nové programové období Šlechtová. Do konce roku podle ní Ministerstvo pro místní rozvoj stihne vyhlásit celkem 21 výzev, příští rok by to mělo být 40.

Evropské peníze budou moct využít například místní akční skupiny, takzvané MASky. Ve čtvrté prioritní ose IROP je pro ně připravena velká výzva. „Pravidla jsou ale velmi přísná,“ podotkla ministryně. V horší situaci jsou ale malé obce. Na ty zvlášť nemyslí ani IROP, ani Program rozvoje venkova (PRV). „Celý PRV je zaměřen na zemědělce,“ upozornila Šlechtová.

Kdo se postará o venkov?

Otázka, kdo zodpovídá za venkov, je podle Šlechtové zásadní. „Ráda si ho vezmu na starosti, ale potřebuji na to lidi a konkrétní zdroje. Bude zřejmě nutná i změna kompetenčního zákona,“ uvedla ministryně s tím, že zatím venkov tradičně spadal pod křídla Ministerstva zemědělství.

Peníze pro malé obce z českého rozpočtu ale vyjednala Šlechtová už pro příští rok. Vůbec poprvé by tak měly obce do tří tisíc obyvatel dostat z národních zdrojů dotace na územní plánování. „Konkrétně půjde o změny a modernizace územních plánů, na které je připraveno 20 milionů korun,“ doplnila Šlechtová.

Další národní tituly cílí pro rok 2016 například na místní komunikace – na ty by mělo jít 300 milionů korun – nebo třeba na demolice nevyužitých a nepotřebných budov v majetku obcí. Nápad, že obec za příspěvek zdemoluje dům a pozemek výhodně prodá, ale fungovat nebude, varovala ministryně. K žádosti totiž musí doložit i plán, co plánuje s pozemkem dělat.

Tyto dotační tituly jsou podle Šlechtové odrazovým můstkem pro rok 2017. „V něm bychom mohli získat pro malé obce víc peněz , ale musím mít v rukou argumenty, úspěšně realizované projekty,“ vysvětlila ministryně.

Cestovní ruch i startovací byty

Z národních zdrojů ale nebudou v novém roce těžit jen malé obce. Ministerstvo pro místní rozvoj rozšířilo například dotace na cestovní ruch. Zatímco v předchozích letech byla většinou k dispozici částka pohybující se kolem 50 milionů korun, v roce 2016 to bude 350 milionů. A kam budou směřovat? Například do turisticky atraktivních území, která se nacházejí na rozmezí krajů, a není proto jasné, kdo zodpovídá za jejich propagaci. „Za tímto účelem vznikají takzvané destinační managementy. V roce 2016 ale podpoříme jen ty, které už existují,“ přiblížila Šlechtová s tím, že napřesrok se to může změnit.

Přibližně 100 milionů ze zmíněných 350 si ministryně ponechává jako rezervu. „Očekávám požadavky obcí na infrastrukturu spojenou s cestovním ruchem. V polovině roku jsem připravená vyhlásit novou výzvu,“ řekla Šlechtová.

Tím ale seznam národních dotací z dílny Ministerstva pro místní rozvoj nekončí. „Jedna z priorit je například výstavba pečovatelských domů nebo startovacích bytů,“ ilustrovala ministryně, podle které letos jen zájem o dotace na komunitní domy pro seniory třikrát přesáhl finanční možnosti resortu. „Nejpozději od března chceme také spustit program výhodných půjček na bydlení pro mladé rodiny do 36 let,“ uzavřela téma národních dotací Šlechtová.