Domů Veřejná správa Exposlanci OD...

Exposlanci ODS nebudou souzeni za trafiky

0

Exposlanci za ODS Petr Tluchoř a Marek Šnajdr pravděpodobně nebudou souzeni za rezignaci výměnou za trafiky ve státních firmách. Nejvyšší soud oba exposlance vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Rozhodnutí by se mělo vztahovat i na třetího stíhaného exposlance Ivana Fuksu.

„Rozhodnutí zastavuje trestní stíhání pro nepřípustnost. Čekali jsme, že přijde dříve, ale jsme spokojeni a tím příběh končí,“ sdělil serveru iDNES.cz Tluchořův advokát Marek Nespala.

Podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Knötiga soud v případě Šnajdra a Tluchoře rozhodl, že se na čin měla vztahovat poslanecká imunita. Soud ale nezkoumal skutkovou podstatu, zabýval se pouze otázkou poslanecké imunity.

Rozhodnutí znamená, že vězeňská služba musí Šnajdra a Tluchoře co nejdříve z vazby propustit. Spolu s nimi by se měl na svobodu dostat i třetí z rebelů, exministr zemědělství Ivan Fuksa.

Soud propustil i Fuksu

Ten se jako jediný na soud neobrátil, nicméně podle jeho obhájce soud propustil i jeho, protože byl obviněn ze stejných trestných činů a za stejných okolností jako Šnadr a Tluchoř.

Podle Radky Pavlišové, právničky z Transparency International ČR, je takový výklad imunity příliš široký. Nadneseně by bylo možné, aby si politici předávali úplatky na půdě sněmovny přímo před zraky novinářů, nicméně by stále byli chráněni imunitou.

Bývalí poslanci za ODS Fuksa, Tluchoř i Šnajdr byli obviněni za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. Měli se vzdát poslaneckého mandátu, aby tak zachránili Nečasův kabinet, výměnou za místa ve státních podnicích. Kvůli stejné kauze provedla policie v červnu razii na Úřadu vlády.

Výsledkem razie bylo zadržení milionových částek v hotovosti, desítek kilogramů zlata a několik zadržených osob, včetně nejbližší spolupracovnice a šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové. Kvůli celé kauze následně padla Nečasova vláda a o vydání samotného Nečase již požádala policie.