Domů Veřejná správa Firmy nabízej...

Firmy nabízejí práci mladým. Dostanou na ně příspěvky

0

Projekt odborných praxí pro mladé lidi, kteří delší dobu nemohou najít zaměstnání, sklízí úspěch. Firmy jim už díky němu nabídly více pracovních míst, než na kolik mohou dostat dotaci. Ta dosahuje až čtyřiadvaceti tisíc korun za měsíc na jednu pozici. I mladí nezaměstnaní mají o projekt zájem, přihlásilo se jich do něj téměř čtyři tisíce. Přes třináct set z nich už dostalo práci.

„Podstatou této aktivity, je umožnit mladým lidem získání tolik potřebné praxe a tím pádem zvýšit jejich šanci při hledání zaměstnání. V opačném případě se totiž dostávají do začarovaného kruhu a výsledkem je jejich dlouhodobá evidence na Úřadu práce ČR,“ přiblížila smysl projektu, který přijde na více než miliardu korun, generální ředitelka Úřadu práce ČR (ÚP ČR) Marie Bílková.

Úřad práce spolupracuje se zaměstnavateli, ti díky tomu můžou získat měsíčně až čtyřiadvacetitisícový příspěvek na vytvoření jednoho pracovního místa. Z toho pokryjí mladému pracovníkovi mzdu, i odvody na zdravotní a sociální pojištění. Pokud to je nutné, může firma dostat peníze také na potřebnou rekvalifikaci případného zaměstnance. Do projektu se přihlásily skoro čtyři tisíce firem a mladým lidem nabídly pět tisíc sto osmdesát pracovních míst. Z projektu se jich ale zafinancuje ale pět tisíc.

Práci hledají těžko

Zdá se, že úřad práce tímto programem opravdu uhodil hřebíček na hlavičku. Najít zaměstnání totiž není pro mladé lidi po škole vůbec jednoduché. Někteří můžou na úřadu práce doslova uváznout. „Protože jsem nedávno odmaturovala, nikdo si mě netroufl zaměstnat bez praxe. Každý den jsem strávila několik hodin na internetu, na různých portálech, rozdávala životopisy, ale žádná odezva,“ popsala svou zkušenost absolventka Střední školy obchodu a gastronomie ve Zlíně Petra Čalová. Nakonec se přihlásila do projektu a dnes pracuje v administrativě, ale sbírá zkušenosti i v obchodě, tedy oboru, který studovala.

Pět měsíců hledala práci také Kateřina Nováková, která vystudovala Podnikovou ekonomiku na Technické univerzitě v Liberci. Když se dozvěděla o programu pro mladé, rozhodla se, že zkusí štěstí. A to jí přálo. „Absolvovala jsem pouze dva přijímací pohovory a během pár dní jsem dostala pracovní nabídku. Všechno proběhlo opravdu rychle a já jsem za to ráda,“ řekla bývalá uchazečka a současná asistentka daňové poradkyně.

Z programu ale netěží jen uchazeči, ale také firmy. „Považujeme za výhodné dostat možnost spořit mzdové náklady a souběžně získat perspektivní pracovní sílu,“ shrnula benefity Lenka Raginová z firmy Ragin & Partners, která taky přijala v rámci projektu absolventa.

Není to jen o levné pracovní síle

Zaměstnavatelé však neoceňují pouze úspory na mzdách. „Chtěli jsme získat mladého člověka, který má teoretický znalosti ještě čerstvě v hlavě a zároveň se nestihl v praxi nakazit různými pracovními zlozvyky,“ popsala výhody mladých pracovníků jednatelka společnosti INTREN DT s.r.o. Dagmar Hasíková s tím, že takového zaměstnance si může firma hned od nástupu vychovat k loajalitě. „Očekáváme od něj kreativní přístup a přínos teoretických informací,“ dodala Hasíková.

Firmy nejčastěji hledají pracovníky v oborech administrativa, ekonomie, obchod, informační technologie, hotelové služby, v pohostinství, službách či účetnictví. Zájem o posily mají také v oblasti sociálních a zdravotních služeb, v technických a řemeslných oborech, turistickém ruchu, marketingu a ve stavebnictví. Místa se najdou i pro asistenty, veterináře, projektové manažery, elektrotechniky, zemědělce, ekology nebo třeba truhláře, pracovníky s CNC stroji, automechaniky a instalatéry.

Celkem čtrnáct regionálních individuálních projektů s názvem „Odborné praxe pro mladé do 30 let v …kraji“ za přibližně jednu miliardu korun realizuje Úřad práce ČR prostřednictvím svých krajských poboček. To vše v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), ze kterého jde na úhradu projektů 85 procent, zbylých 15 procent pak ze státního rozpočtu. Programy se rozběhly 1. července 2013 a skončí 31. srpna 2015. Cílovou skupinou jsou uchazeči o zaměstnání do 30 let věku bez ohledu na dosažené vzdělání.