Domů Veřejná správa Jak se osvědč...

Jak se osvědčily sdružené nákupy? Jihomoravský kraj šetří desítky milionů korun

0
elektronická evidence tržeb

Sdružené nákupy nejsou v Jihomoravském kraji žádnou neznámou už šest let. Jen loni ušetřilo hejtmanství díky ročnímu tendru na nákup elektřiny a plynu pro všechny příspěvkové organizace dohromady osmdesát milionů korun. Teď plánují krajští zastupitelé soutěžit telekomunikační služby.

„Týká se to zhruba 5 200 mobilních čísel, tedy mobilních telefonních přístrojů nejen pracovníků krajského úřadu, ale všech organizací zřizovaných krajem – škol, nemocnic, domovů pro seniory, správy a údržby silnic a podobně,“ přiblížil plány zastupitelů jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Už před prvním tendrem platil kraj na každé číslo průměrně 550 korun. V této chvíli je to zhruba 180 korun. „Očekáváme, že toto výběrové řízení, které včera rada schválila, by mohlo přinést další úsporu ve výši přibližně čtyřiceti procent. Uvedené výběrové řízení se vypisuje na tři roky a předpokládá se měsíční plnění za všechna ta čísla ve výši asi 960 tisíc korun,“ doplnil hejtman Hašek.

Za čtyři roky přes čtvrt miliardy

Přes čtyři roky využívají centralizované nákupy ve velkém i v Ostravě. „Používáme jednotný nákupní systém, díky kterému za ceny z aukcí nakupuje přes sto padesát městských organizací nejen energie, ale tisíce jiných položek potřebných k provozu,“ sdělil primátor Ostravy Petr Kajnar.

Za dobu, co město nakupuje v hromadných aukcích, přesáhla celková úspora čtvrt miliardy korun. „Ušetřené peníze zůstávají v rozpočtech organizací a jejich využití je zcela v rukou jejich vedení,“ dodal Kajnar.

Systém sdružených nákupů přitom spočívá nejen v nastavení procesů, ale především v manažerském řízení a ve změně myšlení lidí a jejich nahlížení na to, jak má fungovat veřejná správa v oblasti hospodaření s penězi daňových poplatníků. „Ostrava je zatím jediné město v České republice, které takovéto systémové řešení zavedlo,“ řekl Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCENTRE, která systém pro město provozuje.

Žádné komentáře

Napište komentář