Domů Veřejná správa Jaromír Novák...

Jaromír Novák: Český telekomunikační úřad chci transparentnější

0

Předsedou Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) se stal Jaromír Novák. Rozhodla o tom včera vláda, když souhlasila s návrhem Ministra průmyslu a obchodu na jeho jmenování. Novák tak nastoupí do čela úřadu po Pavlovi Dvořákovi, který jej vedl sedm let.

„Jaromír Novák je bezpochyby vynikajícím odborníkem v oblasti telekomunikací, který má respekt odborné veřejnosti i schopnost vést tak důležitý úřad,“ řekl ministr Kuba s tím, že Novákovo jmenování je zárukou, že se nezpozdí důležitá aukce volných kmitočtů a trh ovládne daleko ostřejší konkurence, výraznější snížení cen a nabídka lepších služeb.

Kubovi se totiž už od nástupu na ministerstvo nelíbilo, jak ČTÚ reguluje trh. Odsoudil hlavně nečinnost úřadu v minulých letech. Ta podle Kuby způsobila, že na rozdíl od sousedních zemí dostávali především menší firmy, živnostníci a domácnosti v Česku jen velmi slabou protihodnotu.

Od nového předsedy i postupně obměňované Rady úřadu tak ministr očekává daleko větší odhodlání naplňovat cíle regulace v tomto odvětví, na kterém je přímo či nepřímo závislá velká část tuzemské ekonomiky.

Rychlý internet i na vesnici

„Důvěry, kterou ve mně vláda vložila, si vážím. Leží před námi několik obtížných úkolů. Primárně jde o úspěšné dokončení aukce, které má za cíl zvýšit konkurenční prostředí a zajistit pokrytí i těch nejmenších oblastí signálem vysokorychlostního mobilního internetu,“ řekl Novák.

Důležitý je podle něj ale i současný tlak na všechny hráče na trhu, aby nabízeli své služby srozumitelně, jasně a bez malým písmem psaných právních kliček. Za podstatné považuje Novák i vnímání úřadu na venek. Právě to chce také změnit.

„Přál bych si ČTÚ transparentnější, lépe chránící české spotřebitele a jeho regulační zásahy předvídatelné a skvěle odůvodněné,“ uvedl.

Novák absolvoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a fakultyy informačního managementu Univerzity Hradec Králové. Postupně pracoval na Ministerstvu informatiky a na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Za ministerstvi vyjednával během evropského předsednictví Telekomunikační balíček, tedy revidovaná pravidla pro telekomunikační regulaci v celé EU. Tento balíček také pomáhal převést do českého právního řádu. Na MPO byl jmenován v polovině roku sekčním ředitelem Sekce digitální ekonomiky. V říjnu 2012 byl pak jmenován členem Rady ČTÚ.

Žádné komentáře

Napište komentář