Domů Veřejná správa Kdo zaplatí k...

Kdo zaplatí konec skládek?

0
skládka

Definitivně skládkám v České republice odzvoní v roce 2024. Neznamená to ale, že dalších deset let bude všechno fungovat jako dřív. Ještě letos nahradí již značně přesluhující a asi čtyřicetkrát novelizovaný zákon o odpadech dva nové předpisy. A skládkování zdraží.

V květnu vláda schválila věcné záměry dvou nových zákonů, které mají nahradit současnou odpadovou legislativu. Do sněmovny se má zákon o výrobcích s ukončenou životností a nový zákon o odpadech dostat v září. Zejména druhý jmenovaný ale už teď sklízí kritiku doslova ze všech stran. Otázka, která visí ve vzduchu, zní – kolik budou plánované změny stát?

Novinek přitom není zrovna málo. Od nových povinností pro města, obce i provozovatele zařízení pro sběr odpadu až po změny v poplatcích za skládky. A Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se netají tím, že záměrem je skládkování ekonomicky znevýhodnit.

EU doporučila poplatek za skládky zvýšit už před roky

„Patříme k zemím s nejnižším poplatkem za skládování v celé EU a jsme také skládkovací velmocí. Právě skládkování nejvíce zatěžuje životní prostředí, a proto je potřeba v zájmu odklonění od skládkování a již legislativně stanoveného zákazu skládkování od roku 2024 reflektovat toto i v poplatku za tunu skládkovaného odpadu,“ vyjádřil se ředitel Odboru odpadů MŽP Jaromír Manhart s tím, že EU Česku doporučila skládkovací poplatek zvýšit už v roce 2012.

Jaký dopad to bude mít na města a obce a jejich prostřednictvím i na občany platící poplatky za svoz komunálního odpadu nebo na firmy a podnikatele, zatím není jasné. U obecních poplatků bude podle Manharta záležet na politickém rozhodnutí každého ze starostů. „Tento poplatek se nemusí vůbec zvýšit. Pokud budou obyvatelé obcí dostatečně třídit odpad, obsah černých popelnic se postupně zmenší, a obce tedy budou moci své občany finančně motivovat,“ vysvětlil Manhart.

Starostové se i přesto obávají, že náklady porostou. Aby občané více třídili, budou muset obce investovat do osvěty (i připravovaný zákon o odpadech má ostatně zahrnovat novou povinnost pro města a obce – informovat občany o možnostech předcházení vzniku odpadů a výsledcích odpadového hospodářství) a vybavit své systémy odpadového hospodářství dalšími zařízeními. „Je logické, že každé nové opatření s sebou – minimálně na začátku – nese zvýšení nákladů,“ komentovala to mluvčí Svazu měst a obcí Štěpánka Filipová. Alespoň v některých ohledech by však starostům měly pomoci dotace z Operačního programu Životní prostředí na nakládání s odpady.

Zdražení čekají i živnostníci a podnikatelé

Zdražení ale neočekávají jen starostové. „Dopad na živnostníky v některých bodech může představovat až 50procentní navýšení nákladů,“ tvrdí prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle ekonomické analýzy k Plánu odpadového hospodářství ČR (POH ČR), ze které nové zákony do značné míry vychází, by se měli právě živnostníci a podnikatelé více zapojit do odpadových systémů měst a obcí. Podle Dlouhého to ale není reálné. A za pravdu mu dává i výkonný ředitel Svazu průmyslu druhotných surovin Petr Šulc. „Živnostníci jsou zvyklí na rychlý kontakt firma-firma. U obcí chybí proklientský servis a nadstandardní služby na zavolání, které firmy a živnostníci využívají,“ uvedl Šulc.

Hospodářská komora tím ale svou kritiku nekončí. Dlouhému vadí i podle něj chybný předpoklad výrazného poklesu množství odpadů. „Není nikterak smysluplně odůvodněn,“ míní prezident Hospodářské komory a dodává, že zcela iracionální je i chybějící kvantifikace dopadů. „Například několikanásobné navýšení skládkových poplatků na obce, města a především na podnikatele,“ uvedl Dlouhý.

Peníze na spalovny?

Nad plány na razantní zdražení poplatků za tunu odpadu uloženého na skládky se ostatně pozastavili i ekologové nebo zástupci odpadářských firem, asociací a svazů. „Zdražování skládkovného musí být velmi pozvolné, nikoliv z hodiny na hodinu tak, jak je to plánováno teď,“ podotkl Šulc. Na podporu recyklace a materiálového využití odpadů by přitom podle poznámek České asociace odpadového hospodářství stačilo zdražení na 700 korun. Část odpadářů i ekologů si ale myslí, že za nárůstem cen stojí stará čísla na podporu velkých spaloven.

S tím však zástupci Ministerstva životního prostředí nesouhlasí. „Nový zákon o odpadech je připravován v souladu s aktuálním POH ČR a legislativou EU. Evropská komise je připravena podpořit v České republice v budoucnu spalovny pouze tehdy, pokud potřebu výstavby spaloven budou reflektovat krajské plány odpadového hospodářství. Ty budou vycházet z Plánu odpadového hospodářství, který dle návrhu MŽP samozřejmě prioritně podporuje recyklaci a materiálové využití odpadů, dle evropské hierarchie nakládání s odpady,“ sdělil Manhart. Je však možné, že Evropská komise nakonec ještě spalovny podpoří v rámci takzvané mid term review v roce 2016.