Domů Veřejná správa Kolem kontrol...

Kolem kontroly Drážní inspekce se strhl poprask. Kotroloři manipulují fakty, tvrdí organizace

0
Drážní inspekce

K až půlmiliónové pokutě a dalším postihům mohou podle zástupců Ministerstva dopravy vést pochybení, která měli na Drážní inspekci (DI) odhalit kontroloři z úřadu. Podle generálního inspektora Romana Šiguta jde ale hlavně o to, že DI odmítla vydat auditorům ministerstva některé dokumenty, protože postupovali nezákonně.

Kontroloři z Ministerstva dopravy se na Drážní inspekci zaměřili na přelomu září a října. Akce patřila do v únoru schváleného plánu a za cíl si kladla odhalit chyby při hospodaření s veřejnými prostředky. Podle vyjádření resortu narazili odborníci ministerstva na vážné problémy. Za některé z nich hrozí až půlmilionová pokuta a další postihy.

Zástupci Drážní inspekce se proti tomu ale tvrdě ohradili. „Nic takového pracovní verze protokolu z kontroly neobsahuje. Tím závažným pochybením, kterým ministr dopravy vyvolává dojem problémů, je skutečnost, že si Drážní inspekce nenechala odcizit originály dokladů bez řádného potvrzení, že si je ministerstvo chtělo odnést,“ komentoval situaci mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Kymácí se pod generálním inspektorem židle?

Podle generálního inspektora Romana Šiguta DI skutečně kontrolorům ministerstva část dokumentů nevydala, ale jen proto, že jejich požadavek byl podle nich nezákonný. „Zaměstnanci Odboru auditu, kontroly a dozoru Ministerstva dopravy opakovaně porušovali zákon tím, že překračovali rámec pověření ke kontrole, který jste mu udělil svým zmocněním. Kontrola měla prověřovat doklady z let 2011-2013, ale kontroloři si bez zjevných souvislostí vyžádali například pracovní smlouvu kolegyně, která nastoupila na DI až v půlce roku 2014,“ napsal ministrovi dopravy Antonínu Prachařovi v pátek Šiguta, který zároveň připravuje trestní oznámení za zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvu.

Mluvčí DI Drápal také upozornil, že inspekce má nahrávky, které dokazují, jak se kontrolní skupina při auditu chovala. „Odmítala plnit své povinnosti a porušovala zákon – v nahrávce dokonce zaznívají věty tipu ,až přijde nový generální inspektor, kde najde ten a ten dokument?´“ uvedl Drápal. Podle informací, které se dnes objevily v médiích (například Lidovky.cz) mají být výsledky kontroly důvodem k Šigutově odvolání a nahradit ho má Oldřich Mazánek odvolaný z vedení ČD Cargo.

Ministr dopravy se ke kontrole zatím nechce vyjadřovat

Ministr dopravy se odmítl k reakci Drážní inspekce blíže vyjádřit s tím, že do 18. listopadu běží lhůta pro podávání případných námitek ke kontrole. „Do té doby mi nepřísluší nic komentovat, nicméně přiznávám zklamání z veřejných prohlášení některých vedoucích pracovníků Drážní inspekce, kteří v průběhu kontroly osočili Ministerstvo dopravy z účelovosti a podjatosti. Je vysoce neprofesionální, aby si státní organizace a instituce posílaly vzkazy přes média, zvlášť ve chvíli, kdy proces, ke kterému se vyjadřují, nebyl dokončen,“ řekl ministr. Podobný argument ale využila i DI, když kritizovala resort za zveřejnění informací o závažných pochybeních.

Ministr také odmítl, že by impulsem ke kontrole byla opakovaná manažerská selhání současného vedení Drážní inspekce. Audit měl podle něj především odhalit pochybení v oblasti hospodaření s veřejnými prostředky. „Státní organizace si musí uvědomit, že veřejné rozpočty nejsou dojnou krávou pro trafikanty. Netrpíme to na Ministerstvu dopravy a nemůžeme to trpět ani u organizací, které ministerstvo řídí,“ dodává Prachař.

Dopis premiérovi

Nejen v souvislosti s kontrolou z Ministerstva dopravy dnes premiérovi Bohuslavu Sobotkovi napsali dopis představitelé Odborového sdružení Drážní inspekce. Kromě samotného auditu si v něm stěžují například na problémy se zákonem o drahách a na špatnou komunikaci úřadu s podřízenými organizacemi.

Tyto věci podle nich mohou vést k tomu, že stát ztratí kontrolu nad bezpečností na drahách. „Mohlo by to vyústit v problém typu metanolová kauza, avšak s mnohem horšími následky. Zatímco během metanolové kauzy zahynulo okolo 50 osob v průběhu několika měsíců, tak v případě podcenění bezpečnosti na drahách se může jednat o desítky mrtvých během několika okamžiků,“ stojí v dopise, pod kterým je podepsaný předseda Odborového sdružení Drážní inspekce Jaroslav Říha.

Žádné komentáře

Napište komentář