Domů Veřejná správa Kotlíkové dot...

Kotlíkové dotace: do výměny kotlů půjdou další stamiliony

0

Kotlíkové dotace jsou velmi oblíbené. Kraje už rozdaly žadatelům o příspěvek na nový kotel miliony korun. A čerpat finance mohou zájemci také v příštím roce.

Tento dotační program chce ještě do konce roku vyhlásit třeba Moravskoslezský kraj. Lidé, kteří si chtějí pořídit nový, ekologický kotel, by tak měli od půlky prosince sledovat úřední desku krajského úřadu. Mezi občany během příštího roku rozdělí na severu Moravy zhruba půl miliardy korun na výměnu starých neekologických kotlů na pevná paliva.

„Od vyhlášení dotačního programu budou mít zájemci o nový kotel několik týdnů čas, aby si promysleli, zda o dotaci požádají. Na úřední desce, webových stránkách a v dalších dokumentech se dozví veškeré informace o tom, za jakých podmínek mohou na ekologický kotel ‚dosáhnout‘. Předkládat žádosti budou moci jednotlivé domácnosti od 1. února do 29. dubna 2016,“ informoval náměstek moravskoslezského hejtmana pro evropské fondy, operační programy a regionální rozvoj Martin Sikora.

Hejtman Miroslav Novák navíc chce, aby se co nejvíce domácností rozhodlo vyměnit neekologické kotle za moderní, k životnímu prostředí vlídnější zdroje tepla. „Oslovil jsem krajské zastupitele, aby podpořili návrh navýšit dotace o dalších pět procent z rozpočtu kraje. Zastupitelé tento návrh schválili. Doporučil jsem i starostům obcí a primátorům měst, aby podpořili svoje občany stejným způsobem. Nový kotel tak bude pro lidi dostupnější, skoro zadarmo,“ konstatoval Novák.

Devět miliard

Na výměnu zhruba 80 tisíc kotlů po celé České republice je připraveno 9 miliard korun z Operačního programu Životní prostředí 2014 až 2020. Letos v červenci vyhlásilo ministerstvo životního prostředí první z výzev pro kraje na kotlíkové dotace, ve kterých Moravskoslezský kraj může celkově pro své občany získat až 1,4 miliardy korun na výměnu starých neekologických kotlů.

Královéhradecký kraj chce výzvu na podávání dotací vyhlásit v lednu příštího roku. V následujícím dvouletém období může rozdělit až 200 milionů korun. Pro žadatele pořádali semináře. „Plánovaná výzva nových kotlíkových dotací se od poslední v několika věcech liší. Chtěli jsme tak obyvatelům kraje nabídnout možnost zeptat se, co je ohledně příspěvku na nový kotel zajímá, ale také poradit, jak na žádost o dotaci, co vše musí zájemce splňovat a tak dále,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast grantů a dotací Otakar Ruml.

Semináře pořádá také Jihomoravský kraj. Do roku 2018 totiž předpokládá výměnu minimálně 900 stávajících kotlů. Celkově by v novém programovacím období Jihomoravský kraj na výměnu kotlů mohl vyčerpat více než 400 milionů korun. Předpokládaný termín vyhlášení první výzvy pro obyvatele Jihomoravského kraje je v prvním čtvrtletí příštího roku, přičemž výše podpory na jeden dílčí projekt se bude pohybovat mezi 70 až 85 procenty podle typu pořizovaného zdroje a jeho umístění.