Domů Veřejná správa Kradené kolo ...

Kradené kolo odhalí lepidlo s DNA

0

Lampa s UV světlem a mikroskop krádeži nezabrání. Zato však spolehlivě odhalí, že jde o ukradenou věc. Technickému „zázraku“ se říká forenzní značení. Jak funguje? Jde o unikátní technologii mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA, výstražné prvky a spojení s rozsáhlou mezinárodní databází. Takto označený předmět se tak snadno identifikuje. „Nejdůležitějším faktorem je tak odstrašení. Proto je tam samolepka, která upozorňuje, že je předmět je označený. Zloděj má potom ztíženou možnost předmět prodat,“ upozornil expert ministerstva vnitra z odboru prevence kriminality Tomáš Koníček.

Značit unikátním kódem lze jakýkoli soukromý či obecní majetek. Nejvíc se ale technologie používá u jízdních kol – častého terče nenechavců. V České republice se do projektu zapojilo už 27 obcí, převážně na severu Moravy. „V Ostravě tento druh trestné činnosti klesl o čtvrtinu, zřejmě i díky tomuto značení,“ řekl Koníček.

Proč je o tuto službu zájem právě na severu Moravy? Kvůli blízkosti Polska a Slovenska. „Kola se kradou, aby se prodala jinde, ne ve stejném městě. Proto je klíčový mezinárodní registr,“ prohlásil pracovním ministerstva vnitra.

„Ten je klíčový, je to hlavní přednost. Před tím končily registry na obci,“ doplnil.

Zatímco Češi se s forenzním značením teprve seznamují, ve světě o úplnou novinku nejde. „Hodně daleko s ním jsou v Anglii, Austrálii i Americe,“ dodal příklady Koníček.

Technologie se ale podle něj potýká se specifickými českými problémy. „Jinde ve světě se forenzním značením pojišťovny zabývají. Pokud lidé mají svůj majetek takto označený, dostanou slevy nebo vyšší plnění pojistného. U nás na to zatím neslyší, i když si samy uvědomují, že se kol krade hodně. Asi jim to nevadí,“ popíchl Koníček finanční instituce.

Obce na sadu k označování kol dostaly dotace, cyklisté tak někde mohou využít této služby zdarma. Pokud chce někdo tuto technologii využít „po vlastní ose“, má také možnost. Objednání sady je levná, její majitel poté svůj majetek sám zaregistruje na internetové stránce.