Domů Veřejná správa Těžký život z...

Těžký život zloděje kovů: Sběrny už čtyři měsíce neplatí na dřevo

0
zloději kovů

Neukradnou jen to, co je přišroubované. Tohle pro zloděje kovů rozhodně neplatí. Ať už to jsou okapy, hromosvody, značky, víka od kanálů, nová měděná střecha kapličky nebo kuriózně i starý železniční most, byznys zloděje kovů spočívá nezřídka právě v tom, co přišroubované je. Řemeslo jim ale od začátku letošního března komplikuje takzvaná „bezhotovostní“ vyhláška, podle které sběrny nesmí vykupovat kovy za hotové. A krádeží, jak vyplývá ze statistik, znatelně ubylo.

Hledání odbytiště pro ukradené kovy zlodějům ztížila vyhláška Ministerstva životního prostředí o bezhotovostním výkupu kovů. Platí od začátku března a podle policejní statistiky k prvním třem měsícům klesl počet krádeží ve srovnání s loňským rokem více než o polovinu. Ze 123 milionů na 88 milionů klesly také škody, které zloději kovů způsobili.

„Jsem rád, že první krok ze souhrnu chystaných opatření, konkrétně zavedení bezhotovostní platby, přináší takové výsledky,“ komentoval první čísla ministr životního prostředí Richard Brabec.

Pomáhají i časté kontroly

Počet sběren a výkupen kovů na jednoho obyvatele je v České republice jeden z nejvyšších v celé Evropě. Zákaz placení v hotovosti přitom není jedinou novinkou. Přitvrdily také kontroly České inspekce životního prostředí, policistů a České obchodní inspekce.

„Ukazuje se postupně, že důsledná opatření v kombinaci s intenzivní prací kontrolorů v terénu mohou pomoci krádeže kovů v České republice postupně omezit, ne však vymítit,“ doplnil Brabec.

K tomu, aby ukradené kovy přestaly mizet ve sběrnách úplně, jsou podle ministra potřeba další opatření. Ty Brabcův resort také plánuje zavádět.

„V první řadě jsme v novele zákona o odpadech, kterou nyní čeká hlasování ve sněmovně, přesně nadefinovali, že bezhotovostní platba je převod z účtu na účet nebo poštovní poukázka, a nic jiného,“ přiblížil Brabec.

Pokud novelu nevrátí senátoři a podepíše ji prezident, měla by platit už letos v říjnu. Mezirezortním připomínkovým řízením navíc už prošel další materiál Ministerstva životního prostředí, který má zlodějům kovů zatnout tipec.

Pořiďte kamery a zaveďte pořádnou evidenci

„Jedním z navrhovaných opatření je zpřísnit podmínky pro vydávání povolení sběrnám a následné licencování všech sběren u nás,“ vysvětlil Brabec.

Zájemci o licenci na provoz sběrny by v ní tak nově například museli zavést kamerový systém a proškolit pracovníky ve vedení evidence.

„Součástí materiálu, který předložím vládě do dvou týdnů, pak bude i oficiální vznik takzvané ‚malé kobry‘, speciálního mezirezortního týmu působícího při České inspekci životního prostředí, který se během svých kontrol zaměřuje speciálně na potírání kriminality, která je s výkupem odpadních kovů spojená,“ předestřel ministr.

Podle dat policistů způsobili zloději kovů v roce 2012 škody za přibližně 445 milionů korun. O rok později to již bylo přes půl miliardy. Do statistik přitom spadají jen trestné činy, přestupků je několikanásobně více. Ubývat začalo krádeží kovů už na konci loňského roku. Dnes je jejich počet na svém absolutním měsíčním minimu za posledních několik let.