Domů Veřejná správa Kraje dostano...

Kraje dostanou od státu peníze na opravy silnic. První projekty se rozjedou v březnu

0
krajské silnice

Idea, že bude Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) přispívat krajům na opravy silnic druhé a třetí třídy, začíná získávat konkrétnější obrysy. Podle ministra dopravy Antonína Prachaře by kraje potřebovaly od státu na rekonstrukce silnic až deset miliard korun. Reálně však dostanou spíše tři.

Jak přesně budou kraje peníze ze SFDI čerpat, se ukáže na konci listopadu. První projekty s podporou fondu se pak rozjedou příští rok v březnu. Pomoc státu při opravách dopravní infrastruktury v péči krajů je přitom novinkou. Dosud stát krajům na rekonstrukce jejich komunikací přispíval jen v mimořádných situacích, například po povodních.

„Je to krok směrem k občanům naší země a doklad o schopnosti ministerstva dopravy podporovat rozvoj veškeré silniční infrastruktury v celé České republice, tedy nejen páteřních komunikací, ale i silnic druhé a třetí třídy,“ komentoval to ministr dopravy Antonín Prachař.

Kam a kolik? Jasněji bude na konci listopadu

Po nabídce finanční pomoci při opravách silnic sáhli zástupci krajů všema deseti. Nyní připravují úředníci pravidla, podle kterých rozdělí peníze do jednotlivých krajů včetně hlavního města Prahy. Podle Prachaře by přitom kraje potřebovaly na opravy až deset miliard korun. „To bohužel není v našich možnostech. Věřím ale, že se dostaneme alespoň k částce kolem tří miliard,“ uvedl Prachař a dodal, že v tomto způsobu financování oprav krajských silnic by mělo ministerstvo pokračovat i v dalších letech.

Kraje se dlouhodobě potýkají s nedostatkem peněz na opravy a údržbu silnic, které vlastní, míní Prachař. U některých důležitých projektů se podle něj navíc zpozdila majetkoprávní příprava. I v tomto ohledu mají krajům peníze ze SFDI pomoci. Využijí je hlavně na opravy mostů a na opravy těch silnic nižší třídy, které navazují na páteřní infrastrukturu.