Domů Veřejná správa Kteří poslanc...

Kteří poslanci vás v loňském roce zastupovali nejlépe? Vyzkoušejte si klíčová hlasování

0

Zkusit si práci zákonodárců a zjistit, kdo z poslanců hlasoval nejpodobněji? To umožňuje nová aplikace nazvaná Inventura hlasování od sdružení KohoVolit.eu, které dlouhodobě monitoruje práci politiků. Jejím prostřednictvím lidé hlasují o klíčových otázkách, jimiž se v loňském roce zabývali poslanci. Aplikace jim pak ukáže, kdo je zastupoval nejlépe. Vyzkoušet si ji můžete na konci tohoto článku.

Aplikace člověku předloží sadu nejdůležitějších hlasování, o kterých poslanci rozhodovali v posledním roce. „Uživatel poté hlasuje o jednotlivých návrzích podobně jako zákonodárci. Výsledkem je ukazatel shody s jednotlivými poslanci, kde si lidé mohou ověřit, který poslanec hlasoval tak, jak by hlasovali oni sami,“ řekl analytik KohoVolit.eu Kamil Gregor.

Tvůrci při vytváření aplikace oslovili i největší neparlamentní strany. „Inventura obsahuje i názory největších neparlamentních stran – občané mohou ověřit, jestli by je lépe nezastupovali Zelení, Svobodní, Piráti nebo SPOZ,“ dodal Gregor. Kromě celkové shody je ještě možné u poslanců procházet jednotlivá hlasování a zjistit, v kterých konkrétních bodech se s uživatelem liší.

„Inventura hlasování je užitečná pomůcka pro občany, kteří se chtějí dozvědět více o práci svého poslance a jestli plní předvolební sliby. Zároveň jde o zajímavou aplikaci, která vede lidi k zamyšlení, jak by sami hlasovali,“ uvedl Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla, který sdružení KohoVolit.eu dlouhodobě podporuje.

Aplikace Inventura hlasování navazuje na pravidelný monitoring aktivity zákonodárců, který KohoVolit.eu zveřejnilo na konci roku 2014.