Domů Veřejná správa Kvůli novele ...

Kvůli novele zákona ubylo veřejných zakázek

0

Méně veřejných zakázek za méně peněz. Takové jsou dopady novely zákona o veřejných zakázkách, která platí od loňského dubna. Podle zástupců tuzemských krajů přinesly změny v zákoně úředníkům více papírování a zbytečně protahují i zadávací řízení. Odborníci také nejsou nadšení z přehnaného tlaku na cenu.

Úředníci mezi loňským dubnem a prosincem, tedy poté co novela začala platit, vypsali veřejné zakázky za o polovinu méně peněz než ve stejném období předcházejícího roku. Vyplývá to ze studie, kterou dnes představili odborníci z Fóra Veřejné zakázky kvalitně. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby ohrožuje takový propad v hodnotě vypsaných zakázek tuzemskou ekonomiku.

„Hodnota nově vypsaných zakázek se od počátku dubna 2012 až do konce uplynulého roku výrazně propadla. Je třeba tuto situaci a problémy se zadáváním zakázek co nejdříve napravit a změnit platnou úpravu tak, aby podporovala růst. Nelze připustit, aby se dále prohlubovala recese české ekonomiky,“ komentoval výsledky studie Kuba.

Téměř o třetinu pak klesl při srovnání období duben až prosinec počet vyhlášených zakázek. „Výsledky za prvních deset měsíců účinnosti novely ukazují, že systém veřejného zadávání je do značné míry ochromen. Potvrzují to jak čísla, tak praktické zkušenosti veřejných zadavatelů i uchazečů. Nyní je potřeba spojit síly tak, aby tento stav byl co nejdříve napraven,“ vyzval k brzké novelizaci zákona a přijetí dalších opatření předseda Komory administrátorů veřejných zakázek Robert Pergl.

Problém je tlak na cenu

Po změně některých pasáží zákona o veřejných zakázkách volají dlouhodobě i představitelé Hospodářské komory. „Obecně by se měl zákon v úpravě hodnocení nabídek zaměřit více na kvalitu plnění. Do zákona by se měla vrátit možnost vyžádat si od účastníků tendru informace o tom, jestli podobnou zakázku už někdy dělali, a certifikáty ISO, do kterých české firmy investovaly spoustu peněz,“ řekl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Právě tlak na nízkou cenu a opomíjení kvality, je podle mnohých jedním z největších problémů současného zákona. Zejména v některých oblastech, jako jsou například projekční a stavební práce. „Pokud za velmi nízkou cenu získá investor nedostatečný projekt, hrozí realizace nekvalitní stavby a logicky prodražení výstavby i následného provozu,“ vyjádřil se předseda České komory architektů Josef Panna. Jednoduše řečeno, pokud si stát nechá postavit nový úřad podle laciného projektu, stavba se v nejlepším případě prodraží, v tom nejhorším spadne dům úředníkům na hlavu.

Architekti a inženýři proto místo kritéria nejnižší ceny prosazují termín takzvané „bezpečné ceny“, tedy ceny projektu, která umožní bezpečnou stavbu. „V lednu jsem objížděl krajská města. Na našich valných hromadách byli zastoupeni hejtmani, náměstci a další významní představitelé krajských úřadů nebo statutárních měst. Mezi má frekventovaná témata patřila i bezpečná cena. Všem by vyhovovalo, kdyby kritérium bylo využívané jen výjimečně,“ doplnil předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků Pavel Křeček.

S novelou nejsou spokojeni ani na krajích

Hejtmani vůbec nemají s novelou zákona o veřejných zakázkách dobré zkušenosti. „Novela bohužel na kraje klade více administrativních nároků a největší problémy s sebou nese protahování průběhu zadávacích řízení. To v konečném důsledku komplikuje i čerpání prostředků z evropských fondů. Zdlouhavý proces tak může vést až k tomu, že se prostředky na dotace musí vrátit, místo aby pomohly obyvatelům jednotlivých krajů,“ postěžoval si za Asociaci krajů České republiky její předseda Michal Hašek.

I jemu dělá těžkou hlavu kritérium nejnižší nabídkové ceny. To teď kraje při výběru nejčastěji využívají. Navíc se úředníci ve dvou třetinách dotazovaných krajů bojí, že pokud nevyberou nabídku s nejnižší cenou, budou nařčeni z netransparentního jednání. Přitom se většina hejtmanů již setkala s případem, kdy příliš nízká cena vyústila ve vícepráce či prodražení zakázky.