Domů Veřejná správa Lékaři vyhrál...

Lékaři vyhráli nad internetem. Můžou posílat neschopenky papírově

0

Kdyby byla elektronizace českého zdravotnictví zápas, lékaři v něm včera zvítězili nad internetem jedna nula. Hrálo se o to, jak mají doktoři posílat neschopenky na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Výsledek je takový, že další dva roky můžou doktoři dodávat neschopenky v papírové podobě.

Na dvouletém prodloužení výjimky, díky které nemusí doktoři posílat neschopenky na ČSSZ elektronicky, se včera dohodl ministr práce a sociálních věcí František Koníček s prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem a ústředním ředitelem ČSSZ Vilémem Kahounem.

„Zásadní je, aby vše fungovalo a lidé včas dostali dávky, na které mají nárok,“ zdůraznil ministr Koníček. Kvůli elektronickému podávání neschopenek by mohl celý systém začít skřípat. Někteří doktoři totiž vůbec nemají v ordinacích zavedený internet.

Dva roky na přípravu

„Proto jsme se dnes s ČLK dohodli na dvouletém odkladu povinnosti lékařů posílat ČSSZ neschopenky elektronicky. Věřím, že tuto dobu lékaři efektivně využijí pro to, aby se na elektronickou komunikaci s ČSSZ dostatečně připravili,“ dodal Koníček.

Dvacet procent pracujících doktorů je starších než šedesát let a průmětný věk praktického lékaře je pětapadesát let. „Nelze tedy čekat, že od nového roku budou komunikovat jen elektronicky,“ uvedl prezident České lékařské komory s tím, že oceňuje rychlé řešení situace, která mohla ohrozit pacienty.

Česká správa sociálního zabezpečení je ale na posílání dokumentů po internetu, takzvané e – Podání, připravená už několik let. „Vnímáme však připomínky lékařů a je dobře, že se dnes podařilo najít shodu,“ řekl ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun.

e – Podání funguje. Na používání je ale výjimka

Zaměstnavatelé, lékaři i živnostníci by měli podávat dokumenty ČSSZ jen elektronicky už od začátku letošního roku. Ne všichni na to ale byli připraveni. ČSSZ proto přijala roční výjimku, díky které mohou podávat dokumenty i papírově.

„Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení jsou již dnes připraveni na to, aby subjektům, kterých se povinná elektronická komunikace týká, byli maximálně nápomocni a poskytli jim podporu,“ doplnil Kahoun.

Pro doktory přichystali úředníci z ČSSZ na svém webu i leták a praktickou příručku o neschopence. V ní se můžou lékaři dočíst, co je potřeba pro její využívání udělat, na koho se obrátit a jaké jsou výhody elektronické komunikace.

Vychovávat starší doktory v počítačově a internetově gramotné lidi chce i Kubek z ČLK. „Rádi se budeme podílet na větší osvětě v elektronické komunikaci a hledání řešení do budoucna,“ vysvětlil. I ti, kteří zatím internet nepoužívají, nebo ho používat neumí, by přes něj za dva roky měli neschopenky posílat.

Pečtěte si také: „Doktoři neposílají neschopenky přes internet. Bude to řešit ministr“