Domů Veřejná správa Rozhodnutí o ...

Rozhodnutí o překročení limitů těžby padne na podzim

0
limity těžby

O prolomení limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku se stále vyjednává. Vláda by měla rozhodnout v druhé polovině října. Proti se postavili lékaři i známé osobnosti.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zatím zveřejnilo výsledky čtyř studií zabývajících se ekonomickými, sociálními a environmentálními dopady jednotlivých zvažovaných variant posunutí těžebních limitů a také potřebami českého teplárenství. Vypracování posudků si vyžádala právě vláda. Výsledky budou mít vliv na její rozhodnutí. Studii zpracovali vědci z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Z ekonomického hlediska se těžba hnědého uhlí podle odborníků nevyplatí. Náklady na dolech Bílina a ČSA v letech 2015 až 2050 budou činit pětadvacet miliard korun. Naopak výnos by byl zhruba 6,6 miliard korun. „Pokud by byly započítány všechny negativní dopady po celou dobu těžby, dosáhly by podle vědců vzniklé škody neuvěřitelných 900 miliard,“ upozornil Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace.

Na špici emisního žebříčku?

Proti prolomení těžky se postavili vědci z Centra výzkumu globální změny Akademie věd (AV ČR) a Komise pro životní prostředí AV ČR. Tvrdí, že Česká republika se nachází na špici evropského žebříčku v množství emisí CO2 z fosilních paliv na obyvatele a v těžbě hnědého uhlí. V přepočtu na obyvatele na čtvrtém místě za Řeckem, Srbskem a Bulharskem. „Existuje světová shoda, že je nutno zabránit tomu, aby globální oteplení překročilo hodnotu dvou stupňů Celsia. Místo rozšiřování těžby je nezbytné masivně investovat do zvyšování účinnosti využívání energie i do obnovitelných zdrojů. Docílit zásadního snížení světových emisí CO2 do poloviny století bude vyžadovat bezprecedentní úsilí. Uvažovat o tom, že se z českých ložisek vytěží i uhlí, o němž dříve bylo rozhodnuto ponechat ho pod zemí, je z hlediska ochrany klimatu absurdní,“ upozornili čeští vědci zabývající se klimatem. Prohlášení lze podpořit na internetu elektronickým podpisem. Zatím tak učinily dvě stovky lidí.

O zachování limitů požádala vládu také více než stovka lékařů z Ústeckého kraje. Politikům poslali otevřený dopis. Upozorňují, že další těžba hnědého uhlí povede k zhoršení zdraví místních obyvatel. „Kdo je pro prolomení limitů, je pro to, aby lidé umírali dříve a byli více nemocní,“ prohlásil na tiskové konferenci v Senátu lékař Petr Končel. Apel podpořila i lékařka a senátora za Most Alena Dernerová. Podle jejich slov je nezbytně nutné, aby se lékaři zásadně vymezili proti prolomení těžebních limitů, které prosazují majitelé dolů ve spolupráci s lobbisty a odbory. Varovala, že kvalita tamního vzduchu zkracuje život v průměru o 9,5 dne za rok. „Dalším rozšířením těžby a spálením uhlí bude pokračovat zásadní újma na zdraví obyvatel Ústeckého kraje, kterého se těžební limity nejvíce dotýkají,“ uvedla Dernerová.

Známé osobnosti jsou proti

Proti prolomení těžby na Mostecku se postavila i třicítka známých osobností. Společně se nechali vyfotit u zámku Jezeří s transparentem, na kterém bylo napsáno: „Limity jsme my.“ Mezi protestující patří herec Petr Vacek nebo oscarový režisér Jan Svěrák. „Už by bylo potřeba udělat nějaké zásadní rozhodnutí a já doufám, že všichni, kteří o tom budou rozhodovat, budou mít nejenom cit, ale i rozum na správném místě, a všichni si uvědomíme, že pro většinu z nás, pro celou zemi je ekonomicky i ekologicky daleko výhodnější limity neporušovat,“ míní Vacek.

S překročením limitů těžby hnědého uhlí nesouhlasí ani převážná část místních obyvatel. Došlo by totiž k úplné likvidaci obce Horní Jiřetín a přiblížení těžby do půl kilometrové vzdálenosti od Litvínova. Internetovou výzvu k zachování limitů už podpořilo přes čtyři tisíce lidí.