Domů Veřejná správa Ministerstvo ...

Ministerstvo chce bránit zneužívání doplatku na bydlení. Proklepne si ubytovny

0

Několik rodin nasáčkovaných v pár místnostech, koupelnu i záchod mají společné. Nájem srovnatelný s tím, který zaplatíte za luxusní byt v Praze, pokryje stát. Tomu chce učinit přítrž ministerstvo práce a sociálních věcí, které chystá novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, pod kterou spadá i doplatek na bydlení. Právě ten zneužívají provozovatelé některých ubytoven.

„Kromě nezbytných priorit, jako třeba sKarty či evropské projekty, které jsem po svém červencovém nástupu na ministerstvo musel bezodkladně řešit, byla zřejmá nutnost změnit i systém pomoci v hmotné nouzi,“ řekl ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček.

Změnit pravidla vyplácení dávek

Ministerstvem připravovaná novela má zásadně změnit pravidla vyplácení této dávky. Úředníci si do budoucna posvítí zejména na to, jak doplatek na bydlení využívají provozovatelé ubytoven. „Stát musí zabránit tomu, aby provozovatelé ubytoven vydělávali na situaci lidí a rodin, kteří se často bez vlastního zavinění ocitli v tíživé ekonomické situaci,“ upozornil Koníček.

Zatím úředníci propláceli příplatek i žadatelům, kteří zůstávali v ubytovně, kde se bydlet téměř nedalo. To se má změnit. Podle připravované novely se má doplatek na bydlení poskytovat pouze do míst, která jsou skutečně k bydlení přizpůsobená. Zavést se mají i nové standardy kvality bydlení, které jiné než bytové prostory musí splňovat, aby do nich vůbec bylo možné doplatek proplatit.

Častá je také situace, kdy v několika místnostech v ubytovně bydlí několik rodin. Doplatek na bydlení však provozovatel ubytovny inkasuje od všech. I této praxi má novela zatnout tipec. „Chceme docílit toho, aby se na jeden byt či jiný než bytový prostor v součtu poskytoval pouze jeden doplatek na bydlení,“ upřesnil Koníček.

Přibude i časové omezení

Novela má také zavést časové omezení. Na příspěvek na bydlení by měli lidé ubytovaní v ubytovnách nárok pouze půl roku. O další půl rok by jej mohli prodloužit pouze tehdy, pokud by aktivně řešili svou bytovou situaci.

Peníze, které stát ročně vyplatí na doplatky na bydlení se za několik posledních let více než zdvojnásobily. Zatímco v roce 2011 na nich stát za rok vyplatil osm set padesát milionů korun, v roce 2012 to už bylo více než půl druhé miliardy. Letos to bude ještě mnohem víc. Částku z minulého roku přesáhlo ministerstvo už v srpnu.