Domů Veřejná správa Ministerstvo ...

Ministerstvo financí zveřejní na webu své faktury. Prohlédnout si je může každý

0
kontrolní hlášení

Je to první záblesk mezi českými ministerstvy, který připomíná britskou snahu zpřístupňovat veřejnosti takzvaná otevřená data. Všechny své faktury a seznamy státních dotací pověsí nově Ministerstvo financí na internet. Každý se tak může podívat úřadu pod pokličku a zjistit, jak resort hospodaří, tvrdí první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

„Jsme prvním ministerstvem v České republice, které se více otevírá občanům,“zdůraznil Wagenknecht a dodal, že inspiraci pro novou koncepci otevřených dat hledal jeho tým právě ve Velké Británii, která je na tomto poli tahounem.

Lidé by se podle něj měli snáze dostat i k informacím, které už ministerstvo zveřejnilo dříve. Nově bude vše k dohledání na jediné adrese data.mfcr.cz. Data mají být navíc strojově čitelná a úředníci budou průběžně kontrolovat, jestli jsou aktuální a kvalitní.

Například státní rozpočet doteď zveřejňovalo ministerstvo na svých stránkách ve formátu PDF, který se ale nehodí pro další zpracování. To se má však změnit a rozpočet půjde nově otevřít v běžném tabulkovém editoru.

„Slíbili jsme, že budeme transparentní a vyjdeme občanům maximálně vstříc,“ komentoval změny ministr financí Andrej Babiš.

Pomohli odborníci

Podle mluvčího resortu Radka Ležatky spolupracuje ministerstvo na zveřejňování dat s odborníky a bude v tom pokračovat i do budoucna.

„Prošli jsme dotazy došlé na ministerstvo podle zákona o svobodném přístupu k informacím za poslední roky, aktivně oslovili několik desítek subjektů z komerční i neziskové sféry. Samozřejmě i nadále přijímáme podněty, jaká data a v jaké podobě zveřejňovat,“ doplnil odborník na otevřená data Jiří Skuhrovec z Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy, který se na přípravě koncepce podílel.

Jako krok správným směrem hodnotí snahu o větší transparentnost úřadu i zástupci Fondu Otakara Motejla, který se otevřenými daty dlouhodobě zabývá.

„Doufáme, že ministerstvo svým příkladem pomůže prolomit ledy kolem otevřených dat ve státní správě. Existuje řada příkladů ze zahraničí, kdy větší otevřenost pomáhá nejen šetřit peníze, ale hlavně poskytovat lepší služby občanů,“ sdělil manažer fondu Jiří Knitl.