Domů Veřejná správa Ministerstvo ...

Ministerstvo napojí Centrální registr vozidel na základní registry. Zatím školí úředníky

0

Ministerstvo dopravy školí úředníky, kteří pracují s novým Centrálním registrem vozidel. Připravuje je tak na další plánovanou změnu, kterou bude jeho napojení na základní registry. Školitelé seznamují úředníky s tím, co vše toto propojení přinese a zároveň od nich získávají zpětnou vazbu. Ministerstvo totiž plánuje provést tuto zásadní změnu i na základě požadavků, jež získá od úředníků, kteří s registry přímo pracují.

„Jedním z kroků v rámci příprav napojení CRV na základní registry jsou také samostatná školení. Chceme, aby se v předstihu na napojení na základní registri mohli připravit také úředníci obcí s rozšířenou působností,“ uvedl k tomu ministr dopravy Pavel Dobeš s tím, že první část školení zorganizovalo ministerstvo již minulý týden. Na tuto první fázi naváže fáze druhá, na které úředníci uvidí praktickou ukázku ovládání aplikace.

První fáze školení byla určena pro jednoho vybraného zástupce z každé obce s rozšířenou působností. Ti se minulý týden setkali se školiteli z ministerstva v Praze a Olomouci. Na přípravě první fáze školení se podíleli i zástupci Správy základních registrů, pod kterou rozhraní základních registrů patří. Úředníci se díky tomu mohli seznámit s informacemi o základních registrech, jejich správou a logikou nové koncepce vyplývající z odlišného přístupu k občanovi a referenčním údajům, které toto rozhraní základních registrů poskytuje.

Kromě školení pracuje ministerstvo v přípravě připojení CRV na základní registry i na metodice a testuje systém i dílčí aplikační změny. „Mnoho aplikačních změn, které již přispěly k lepšímu uživatelskému prostředí, jsme zavedli na základě přání, připomínek a reakcí úředníků v uplynulé době, proto budeme rádi i za případné připomínky od úředníků v souvislosti s chystaným napojením na základní registry,“ doplnil ministr Dobeš. Právě s těmito změnami se úředníci seznámi v druhé fázi školení. Jak pracovat s registry se mohou úředníci dozvědět ale i prostřednictvím Help Desku Správy základních registrů, speciálně určeným pro otázky týkající se funkčnosti základních registrů.

Přístup ministerstva úředníci oceňují a problémů se neobávají. „Společný postup ministerstva a obcí vítám. Ministerstvo dopravy se poučilo z chyb při spouštění registru a našim lidem na obcích vychází vstříc. Věřím, že očekávané připojení systému k základním registrům proběhne bez problémů,“ uvedl předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek.