Domů Veřejná správa Ministerstvo ...

Ministerstvo nechce opakovat debakl s IT projekty. Vyškolí úředníky

0

Na ministerstvu práce a sociálních věcí chtějí z úředníků vychovat kvalifikované projektové manažery. Resort je totiž jeden z největších příjemců peněz ze strukturálních fondů Evropské unie. Za uplynulé programové období rozjel úřad dvě stě padesát projektů s celkovým rozpočtem přesahujícím sedmadvacet miliard. Zejména IT zakázky ministerstva ale dopadly neslavně.

Podle zástupců úřadu stála za těmito problémy také neznalost projektového řízení a pravidel čerpání podpory z evropských fondů. To by se mělo do budoucna změnit. „Jako jednu ze svých hlavních priorit po nástupu do funkce jsem si stanovil stabilizaci a konsolidaci projektového řízení v resortu,“ řekl ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Už v říjnu tak přešlo řízení všech projektů ministerstva na odbor řízení projektů. K tomu, aby se tým odboru v projektovém managementu skutečně vyznal, by měly pomoci evropské peníze. Ty z části pokryjí náklady na program skrývající se pod názvem „Rozvoj Projektové kanceláře MPSV“.

Nastavit procesy a vzdělat odborníky

„Jednoznačné nastavení procesů projektového řízení a systému vzdělávání odborníků je stěžejním předpokladem pro bezchybné a efektivní čerpání prostředků z fondů EU nejen pro končící, ale též pro nově se rozbíhající sedmileté programové období,“ představil dosavadní a plánované aktivity ministr Koníček.

Celý projekt odstartoval už letos v lednu, naplno by se měl podle plánu rozeběhnout na jaře. „Cílem projektu je detailně a jasně vymezit kompetence a navrhnout logické procesy projektové kanceláře MPSV, zajistit monitoring a kontrolu projektů, poskytnout pro realizační týmy poradenství a metodickou podporu v oblasti příslušných operačních programů, poradenství v oblasti zadávání veřejných zakázek, krizového řízení, analýzy rizik, a tak podobně,“ nastínil ředitel odboru řízení projektů Radek Rinn.

Ministr Koníček vnímá celý program jako investici do budoucna. „Jsem rád, že pod záštitou ministerstva bude realizován projekt, který přispěje k zefektivnění čerpání dotací z evropských fondů,“ uzavřel ministr.

Žádné komentáře

Napište komentář