Domů Veřejná správa Ministerstvo ...

Ministerstvo plánuje přitlačit při regulaci hazardu

0
hazard

Podmínky pro provoz kasin a heren v Česku výrazně přitvrdí. Takový je alespoň záměr návrhu zákona o provozování sázkových her, který dnes představilo Ministerstvo financí. Automaty mají podle něj zmizet například z hospod a restaurací a zahrát by si na nich nemohli lidé, kteří pobírají dávky nebo jsou v insolvenci. Zvýší se i pravomoci obcí, které samy určí, kde a jestli vůbec může herna na jejich území být.

„Současná právní úprava neodpovídá praxi vyspělých evropských zemí, hazard se vymkl kontrole a stát každoročně přichází o miliardy,“ kritizoval aktuální stav ministr financí Andrej Babiš s tím, že nový zákon má chránit Čechy před patologickým hráčstvím, omezit počet heren, zkvalitnit státní dozor a řádně zdanit všechny formy hazardu.

Peníze ze sázek do zahraničí státu unikají

Příkladem skuliny, kterou vytékají z Česka peníze z hazardu, je internetový trh sázkových her. V tuzemsku totiž nemohou legálně působit provozovatelé z ciziny, přestože internet sázení v zahraničí umožňuje. „Některé společnosti to dokonce usnadňují stránkami v češtině. Stát tak podle našich odhadů jen v této oblasti přichází ročně o více než jednu miliardu korun,“ vysvětlil náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Napříště tak má být podnikání zahraničních on-line sázkových společností legální, což umožní jeho regulaci a zdanění.

Sehnat povolení pro provoz herny nebo kasina už také nebude jen tak. Víc pravomocí tu získají obce. Zatímco ministerstvo posoudí, jen jestli žadatel splňuje všechny odborné a technologické požadavky, finální povolení herny bude v rukou obecních zastupitelů.

Obce získají víc pravomocí

„Přenesení části rozhodovací pravomoci v rámci veřejné správy na nižší instance zajišťuje efektivnější a optimálnější regulaci, neboť právě obce, na rozdíl od ústředního orgánu státní správy, znají nejlépe místný poměry, kterých se provoz hazardní hry může dotknout,“ komentoval změny Babiš. Obce budou zároveň schopné plošně zakázat všechny herny a kasina na jejich území.

Automaty se mají podle návrhu zákona nově objevovat už jen v hernách a kasinech a ne v hospodách a restauracích. Hernu čikasino také nepůjde otevřít na vlakovém nebo autobusovém nádražím, v památkově chráněných oblastech nebo poblíž některých vybraných budov.

Sázející mají mít také možnost nastavit si maximální výši sázky a prohry za určitý čas a maximální možnou dobu hraní. Lidé pobírající dávky v hmotné nouzi nebo ti, kteří jsou v insolvenci, by pak k automatu nemohli sednout vůbec.

Zákon o provozování hazardních her teď Ministerstvo financí předložilo do vnějšího připomínkového řízení. V reálu by mohl podle plánů začít fungovat na začátku roku 2016.