Domů Veřejná správa Ministerstvo ...

Ministerstvo připravuje zaměstnance podle potřeb firem v regionech

0

Že zrovna o jeho obor není na trhu práce zájem, je zkušenost, ke které může člověk přijít poměrně snadno, když ztratí zaměstnání, a delší dobu si pak nemůže najít nové. Jaké pracovníky ale zaměstnavatelé v danou chvíli potřebují? A kde sehnat potřebnou kvalifikaci? To jsou otázky, se kterými by měl nezaměstnaným pomoci projekt ministerstva práce a sociálních věcí. Radu i rekvalifikaci v něm za sedm měsíců získalo téměř osm tisíc lidí.

„Zájemci a uchazeči o zaměstnání mají jedinečnou možnost zvýšení uplatnitelnosti na trhu práce prostřednictvím kombinace poradenství a cílených rekvalifikací,“ komentoval ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček projekt, který jeho úřad odstartoval loni v červnu.

Program, který se skrývá pod názvem „Vzdělávání a dovednosti pro trh práce“, má pomoci lidem bez zaměstnání zorientovat se v jejich možnostech. Více než dvanácti tisícům lidí tak odborníci poradí s jejich kariérou a čtyřiačtyřicet tisíc nezaměstnaných se díky projektu naučí nějaké profesi mimo jejich původní obor.

Po prvních sedmi měsících získalo radu nebo rekvalifikaci v projektu téměř osm tisíc lidí. „Velmi mě těší, že projekt, který ministerstvo spustilo teprve k 1. Červnu 2013, již po sedmi měsících vykazuje značné úspěchy a je o něj ze strany uchazečů a zájemců o zaměstnání velký zájem,“ dodal ministr Koníček.

Důležité je zacílení

U rekvalifikací je důležité Koníčkem dříve zmíněné slovo cílené. Znamená to, že úředníci zájemcům o práci nabízí a doporučují právě takové rekvalifikace, které v jejich regionu potenciální zaměstnavatelé žádají.

„Jedním z nejvýznamnějších prvků projektu jsou pozice koordinátorů v jednotlivých krajích, kteří jednají se zaměstnavateli, zpracovávají jejich požadavky a cíleně vytipovávají vhodné uchazeče a zájemce na nabízené pracovní pozice. Pak jim doporučují poradenské aktivity a vhodné rekvalifikační kurzy potřebné pro dané místo,“ řekl Radek Rinn, který na ministerstvu práce a sociálních věcí zodpovídá za odbor řízení projektů.

Rekvalifikaci si může vybrat i sám zájemce. Rozhodne se podle své představy o tom, který rekvalifikační kurz mu přinese největší efekt při hledání jeho budoucí práce. Vybrat si tak může například podle doporučení svého potenciálního zaměstnavatele.

Kromě práce s nezaměstnanými navštěvují úředníci pracující na projektu i firmy a společnosti v regionech a zjišťují jejich potřeby. Podobných návštěv už udělali dvě stě třicet čtyři a získali díky nim téměř šest set nových volných míst. „Projekt tak již na svém začátku vykazuje velmi dobré výsledky a pevně věřím, že tento trend bude pokračovat i v dalších letech,“ zhodnotil Koníček.

Žádné komentáře

Napište komentář