Domů Veřejná správa Ministerstvo ...

Ministerstvo spustilo slíbený program na odstranění ekohavárií. Je v něm sto milionů korun

0

Na odstranění ekohavárií a černých skládek nebezpečných odpadů už nemusí kraje, města a obce hledat peníze jen ve vlastní kase. Ministerstvo životního prostředí spustilo program, ve kterém pro takové případy nabízí sto milionů korun. Na jeden projekt si můžou žadatelé říct o podporu od sto tisíc až do dvaceti milionů.

Peníze na sanaci ekohavárií poputují ze Státního fondu životního prostředí. O dotaci si mohou zažádat kraje, města a obce s rozšířenou působností, a to ve dvou kolech. To první – příjem projektových námětů na Fondu, odstartovalo toto úterý.

„Když jsem viděl v únoru při prohlídce polorozpadlého areálu bývalé Schindlerovy továrny v Brněnci na Svitavsku volně se povalující plechovky a barely s nebezpečnými chemikáliemi a odpady, byl jsem v šoku,“ přiblížil důvody k vypsání národního programu ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podobné případy zmapovala Česká inspekce životního prostředí a bývalý areál textilky v Brněnci rozhodně není jediným místem, kde odstranění skládky vázne například kvůli tomu, že na něj vlastník nemá peníze nebo je v konkurzu.

Až osmdesát procent výdajů

Pokud chtěly kraje nebo město a obce vzít odstranění skládky do vlastních rukou, byl to pro ně doposud citelný zásah do rozpočtu. Teď na to můžou z programu dostat dotaci od sto tisíc až do dvaceti milionů. „Podporu poskytneme ve výši až osmdesáti procent z celkových způsobilých výdajů,“ upřesnil ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman.

Právě otevíraná výzva je dvoukolová. Zájemci o podporu musí své projektové náměty poslat na SFŽP nejpozději do 14. května do dvanácti hodin, a to vytištěné i v elektronické verzi na CD, včetně kompletní dokumentace. Projekty po formální kontrole SFŽP posoudí i Česká inspekce životního prostředí (ČIZP).

„Projektové náměty budeme posuzovat podle míry akutního rizika, jako jsou například emisní, požární, intoxikace obyvatel, únik nebezpečných látek do vod, ohrožení okolních biotopů a podobně,“ předestřel ředitel ČIZP Erik Geuss.

Zásadní bude podle Geusse hlavně akutní ohrožení významných vodních toků, ekosystémů ve zvláště chráněných územích a větších skupin obyvatel ve vzdálenosti do jednoho kilometru.

Druhé kolo od konce května

Žadatele, jejichž náměty projdou sítem ČIZP, pak Fond vyzve, aby ve druhém kole výzvy podali žádost o podporu. Ty bude Fond přijímat od 27. května do 27. července a vyhodnocovat se budou průběžně hned od okamžiku podání.

„V této výzvě mohou podat žádost pouze ti žadatelé, kteří dlouhodobě a opakovaně vyvíjejí snahu o odstranění černých skládek z katastru obce veškerými legálními prostředky, což prokážou při podání projektového námětu prostřednictvím předložených příloh,“ dodal Petr Valdman.

Podmínkou pro získání dotace je i závazek, že žadatel bude peníze ze státního příspěvku dál vymáhat po majiteli nebo provozovateli skládky.

Všechny potřebné dokumenty najdete na tomto odkazu.