Domů Veřejná správa Ministerstvo ...

Ministerstvo zachraňuje venkov. Podle kritiků ale supluje svůj jiný progam

0

Počet obyvatel v nejmenších obcích se od začátku tisíciletí snížil o 4,2 procenta. Lidé odchází do větších měst. Venkov pomalu upadá. Chybějí lékaři, ale také krachují podniky. Mnohdy si místní nemají ani kam zajít nakoupit. Ministerstvo zemědělství chce podnikatelům v těchto oblastech pomoci. A to pomocí slev na sociálním pojištění i výhodných úvěrech.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce prosadit roční podporu ve výši 2,3 miliardy korun. Nárok na slevu na pojistném by měli lidé, jejichž vyměřovací základ je nižší než 1,5násobek průměrné mzdy.  „Předpokládáme, že by se to mohlo týkat více než 386.000 obyvatel ze dvou tisíc obcí,“ poznamenal Jurečka.

Co ale starostové malých obcí a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR nejvíce vítají, jsou zvýhodněné půjčky pro podnikatele splatné do šesti let. Mohou pomoci právě drobným živnostníkům, kteří chtějí provozovat koloniál, hospodu, farmu nebo řemeslné služby. To je podle předsedy asociace Karla Havlíčka základem každé vesnice. „Zabezpečení financování malých firem a udržení zaměstnanců v obcích je pro nás prioritou,“ prohlásil.

Například v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku donedávna vůbec neměli prodejnu s potravinami. Dva roky si pro pečivo chodili ke starostovi na obecní úřad. Pak ale naštěstí otevřel v obci prodejnu soukromník. A proč museli čekat tak dlouho? Důvod je prostý. Přestože je po takových obchodech poptávka, podnikatele odrazuje nízký zisk.

Potíže mají i v nedalekých Neslovicích. „Chtěl jsem, aby potraviny v obci zůstaly. Obrovský zájem měli především senioři. Ne každý má rodinu, která jezdí nakupovat,“ uvedl zdejší starosta Tomáš Hájek.

Podnikatelé by mohli kromě úvěru mohli získat také dotaci, a to do výše až čtyř procent úroků z komerčních úvěrů. Maximální hodnota úvěru by ale nesměla přesáhnout deset milionů korun. „Žadatelům budou proplaceny maximálně čtyři procentní body, přičemž jejich úrokové zatížení plynoucí z úvěru musí činit minimálně 0,5 procenta ročně. Například při úvěru 100 tisíc korun činí maximální podpora 4 tisíce korun, žadatel zaplatí minimálně 500 korun,“ přiblížila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Skeptický Babiš

Podobně již dostávají podporu zemědělci, lesníci či potravináři prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Jurečků návrh se ale nelíbí ministrovi financí Andrejovi Babišovi (ANO). „Považuji to za nesystémové řešení,“ prohlásil.

Skeptický je k tomuto plánu také agrární analytik Petr Havel. Podle jeho slov současná vláda život na venkově přijatými nebo připravovanými zákony reálně spíše ničí, a že avizovaná opatření ministerstva zemědělství suplují něco, k čemu má resort již dávno existující nástroj v podobě Programu rozvoje venkova (PRV). „Který se však poněkud minul svým účelem, protože jde fakticky, jak jsem již dříve napsal, spíše o program rozvoje průmyslu. Pokud si k tomu dáme do souvislostí blížící se volby a načasování ministrovy vize, nelze konstatovat nic nového a objevného pod sluncem, než že jde o další marketingový projekt, na který se ale jistě chytí drtivá většina médií a tím i celé společnosti,“ míní Havel.

08Dodal, že vylidňování obcí nemůže spasit sám Jurečka a jeho resort. „Ve hře je také například ministerstvo pro místní rozvoj nebo ministerstvo průmyslu a obchodu, pokud jde o drobné podnikání. Na druhou stranu se na zlepšení stavu může jistě ministerstvo zemědělství podílet, právě prostřednictvím PRV, ale i celkovým nastavením zemědělské politiky,“ uvedl ještě Havel.