Domů Veřejná správa Ministr dopra...

Ministr dopravy chce zatlačit i na moravské projekty

0

Napojit českou infrastrukturu na evropskou dálniční síť, modernizovat důležité železniční uzly a zostřit kontrolu v některých resortních organizacích. Tak se dají ve zkratce shrnout hlavní cíle nového ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO). Minimálně první dva z nich se úzce dotýkají i Moravy.

„Chceme ve spolupráci s kraji, které mají na starosti územní plány ve svých lokalitách, přistoupit k řešení nedokončených staveb tak, abychom napojili naši infrastrukturu na všechny transevropské sítě,“ uvedl Prachař.

Spojit Česko s Rakouskem

Narážel tím i na situaci na Moravě, přesněji řečeno v Jihomoravském kraji, kde stále není dokončený tah na Vídeň. „Velmi rychle připravíme veškerá výběrová řízení tak, abychom mohli zahájit stavbu obchvatu Mikulova,“ doplnil ministr.

Prachař chce také posoudit, jak pokračovat v modernizaci dálnice D1 a výstavbě R35, která vytvoří alternativní trasu k nejstarší české dálnici.

Ministrovy plány v železniční dopravě se také dotýkají moravských regionů. Pro Prachaře je totiž prioritou modernizace důležitých železničních uzlů, mimo jiné i v Brně a Ostravě a dokončení III. a IV. železničního koridoru.

Audit na ŘSD

Prachař chce také zostřit kontroly v podřízených organizacích ministerstva, podrobit auditu náklady stavebních investic a místo zadávání služeb externím dodavatelům se v této oblasti opírat o vlastní činnost.

Dnes kvůli tomu začal pracovat auditorský výbor, který se zaměří na situaci na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Podle výsledků tohoto mimořádného auditu plánuje ministr uvážit případné změny ve struktuře a vedení ŘSD.