Domů Veřejná správa Ministr se sn...

Ministr se snaží dohnat ztrátu z evropských fondů. Odklepl projekty za více než tři miliardy korun

0
MS2014+

Téměř třináct set projektů, které chtěly dosáhnout na podporu z Operačního fondu životní prostředí (OPŽP), dostalo dnes zelenou od ministra životního prostředí Richarda Brabce. Celková dotace na ně přesáhne tři miliardy korun. Projekty se podle Brabcova vyjádření podařilo schválit v rekordním čase. Ministerstvo se tak snaží snížit letošní ztrátu prostředků z OPŽP, která byla na začátku roku odhadována na 14 miliard korun.

„Schválené projekty přispějí nejen ke zlepšení životního prostředí, ale také výrazně zrychlí čerpání finančních prostředků z Operačního programu Životní prostředí. Navíc se jedná o projekty z výzev, které vyhlásilo nové vedení Ministerstva životního prostředí ČR a Státního fondu životního prostředí (SFŽP), a které se tak podařilo zadministrovat v rekordně krátkém čase,“ uvedl ministr Brabec.

Podle Brabcových slov je ministerstvo v současné době na dvojnásobku počtu vydaných rozhodnutí o poskytnutí dotace oproti loňskému roku. Úřadu se tak podařilo zhruba o pět miliard korun snížit letošní ztrátu prostředků z OPŽP. „Přitom na začátku letošního roku byla ztráta odhadována na 14 miliard korun,“ dodal Brabec s tím, že příští rok chce ministerstvo srazit ztrátu, která OPŽP hrozí, z pěti miliard na nulu.

Projekty v zásobnících                      

Šanci na podporu tak nově mají i ty projekty, které doposud nebyly zástupci OPŽP ministrovi životního prostředí doporučeny k podpisu a které se místo toho dostaly do takzvaného zásobníku projektů. To se týká stovek případů.

„Všechny projekty v zásobnících, u nichž jejich žadatelé doloží, že jsou schopni zrealizovat předmět podpory do konce letošního roku, budou automaticky a neprodleně předloženy ministrovi životního prostředí k podpisu. Šanci získat podporu mají tedy i ti žadatelé, jejichž projekty nyní skončily v zásobnících projektů,“ vysvětlil ředitel SFŽP Petr Valdman.

Ministr Brabec aktuálně schválil projekty, které se zaměřují na zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizika povodní, na zlepšování kvality ovzduší a omezování emisí nebo také na lepší nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží, ale i na zlepšování stavu přírody a krajiny.

Žádné komentáře

Napište komentář