Domů Veřejná správa Musíme řešit ...

Musíme řešit problém s ubytovnami, zní z měst a obcí

Představitelé měst a obcí volají po větší kontrole vyplácení doplatku na bydlení. Chtějí tak zamezit běžné praxi, kdy majitelé ubytoven pro sociálně slabší nasáčkují do jedné místnosti třeba i několik rodin a doplatek zinkasují za všechny. Spolu s narůstající kriminalitou a problémy v soužití mezi občany totiž patří podobné ubytovny k jedněm z nejpalčivějších problémů obcí a měst.

„Z iniciativy starostů sdružených ve Svazu měst a obcí ČR vznikla Výzva starostů 2013, která postihuje všechny oblasti, v nichž je třeba učinit kroky ke zlepšení situace. Navrhuje řešení problematických otázek jak v oblasti bezpečnosti, vzdělávání, zaměstnanosti, tak i v řešení institutu trvalého pobytu, výplaty sociálních dávek nebo problematiky sociálního bydlení, která patří k nejpalčivějším,“ řekl místopředseda Svazu měst a obcí ČR Jan Mareš.

Praktiky některých majitelů ubytoven kritizuje i ministr vnitra v demisi Martin Pecina. „Ta myšlenka dávat příspěvek majitelům, aby jej příjemci neutratili za alkohol a drogy, což se často stávalo, se zvrhla. Dnes je to regulérní parazitování na lidské chudobě,“ uvedl Pecina.

Zástupci měst a obcí chtějí hlavně větší kontrolu toho, aby v jedné místnosti nebo bytě fiktivně nebydlely desítky lidí. Alespoň částečně by k řešení složité situace mohlo podle nich přispět i sloučení dávek příspěvku a doplatku na bydlení do dávky jedné, což by mělo zjednodušit jejich evidenci a kontrolu.

„Navrhujeme také optimalizaci počtu ubytoven, aby bylo možné zasáhnout tam, kde jsou k ubytování využívány budovy, které k tomuto účelu nebyly nikdy určeny, vazbu výplaty dávek na plnění školní docházky nebo třeba zavedení motivační odměny za výkon veřejné služby,“ uzavřel Mareš.

Jsem zodpovědný za to, aby Moravské hospodářství stále přinášelo aktuální a vyvážené zpravodajství té nejvyšší kvality. Připravuji reportáže, články a rozhovory.

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *