Domů Veřejná správa Musíme řešit ...

Musíme řešit problém s ubytovnami, zní z měst a obcí

0

Představitelé měst a obcí volají po větší kontrole vyplácení doplatku na bydlení. Chtějí tak zamezit běžné praxi, kdy majitelé ubytoven pro sociálně slabší nasáčkují do jedné místnosti třeba i několik rodin a doplatek zinkasují za všechny. Spolu s narůstající kriminalitou a problémy v soužití mezi občany totiž patří podobné ubytovny k jedněm z nejpalčivějších problémů obcí a měst.

„Z iniciativy starostů sdružených ve Svazu měst a obcí ČR vznikla Výzva starostů 2013, která postihuje všechny oblasti, v nichž je třeba učinit kroky ke zlepšení situace. Navrhuje řešení problematických otázek jak v oblasti bezpečnosti, vzdělávání, zaměstnanosti, tak i v řešení institutu trvalého pobytu, výplaty sociálních dávek nebo problematiky sociálního bydlení, která patří k nejpalčivějším,“ řekl místopředseda Svazu měst a obcí ČR Jan Mareš.

Praktiky některých majitelů ubytoven kritizuje i ministr vnitra v demisi Martin Pecina. „Ta myšlenka dávat příspěvek majitelům, aby jej příjemci neutratili za alkohol a drogy, což se často stávalo, se zvrhla. Dnes je to regulérní parazitování na lidské chudobě,“ uvedl Pecina.

Zástupci měst a obcí chtějí hlavně větší kontrolu toho, aby v jedné místnosti nebo bytě fiktivně nebydlely desítky lidí. Alespoň částečně by k řešení složité situace mohlo podle nich přispět i sloučení dávek příspěvku a doplatku na bydlení do dávky jedné, což by mělo zjednodušit jejich evidenci a kontrolu.

„Navrhujeme také optimalizaci počtu ubytoven, aby bylo možné zasáhnout tam, kde jsou k ubytování využívány budovy, které k tomuto účelu nebyly nikdy určeny, vazbu výplaty dávek na plnění školní docházky nebo třeba zavedení motivační odměny za výkon veřejné služby,“ uzavřel Mareš.