Domů Veřejná správa Mýto: Ministe...

Mýto: Ministerstvo dopravy chce dát při přípravě nového systému šanci více technologiím

0
mýto

Jak se bude v Česku vybírat mýto po roce 2016? Současný systém mýtných bran nemusí být do budoucna jedinou variantou. Ministerstvo dopravy se při hledání nového výběrčího nechce omezovat jen na stávající mikrovlnnou technologii. Navrhuje proto vyhlásit technologicky neutrální výběrové řízení.

Podle zástupců resortu je cílem zajistit, aby se výrazně snížily náklady na provoz mýtného systému a zároveň se podařilo vybrat dost peněz na výstavbu a opravy silnic a dálnic. Bez toho, aby při hledání nového výběrčího vzalo ministerstvo do úvahy i jiné technologie, než je současná mikrovlnná, to podle nich nepůjde.

„Chci zajistit, že tendr bude připraven kvalitně a zcela transparentně. Výsledkem musí být ekonomicky výhodné řešení, na které občané nebudou doplácet z vlastních kapes a které nebude opakovat chyby současné smlouvy,“ komentoval to ministr dopravy Dan Ťok.

Chyba smlouvy – noví uchazeči se k systému nedostanou

Jedna z těchto chyb ale komplikuje i přípravu samotného výběrového řízení na nového provozovatele. Smlouva se současným výběrčím firmou Kapsch, uzavřená v roce 2006, totiž nepočítá s předáváním systému nově vybranému provozovateli, ani nedává státu právo zpřístupnit software a další autorská díla jiným společnostem. Firmy, které by se chtěly do tendru přihlásit, tak mají až do vypršení smlouvy v roce 2016 přístup k současnému systému v podstatě uzavřený.

„V mýtu předchozí vlády zcela zaspaly a dnes máme na stole problémy, které se měly řešit před několika lety. Pokud chceme férovou soutěž, která nezvýhodňuje současného provozovatele, musíme právní situaci v této věci otevřeně pojmenovat, vyřešit a pohnout se dál,“ doplnil Ťok.

Ministerstvo dopravy proto plánuje před výběrem nového provozovatele připravit ještě jednu zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění, ve které by Kapsch zajistil, aby všichni případní uchazeči o provoz nového mýta měli přístup k současnému systému, softwaru a technologiím.

Společnost Kapsch provozuje systém výběru mýta od roku 2008. Smlouva s ní vyprší v roce 2016.