Domů Veřejná správa Na silnice v ...

Na silnice v krajích může jít deset miliard korun z nevyčerpaných unijních dotací

0

Kraje by mohly příští rok dostat historicky nejvíce peněz z nevyčerpaných unijních dotací. Celkem se může jednat až o deset miliard korun, které by v jednotlivých krajích putovaly na opravu dopravní infrastruktury.

Toto úterý se letos naposledy sešla Rada Asiciace krajů České republiky. Se zástupci krajů se setkal i předseda vlády v demisi Jiří Rusnok. Z jednání vyplynulo například i to, že by kraje rády získaly miliardy z dosud nevyčerpaných evropských dotací. Celkem by mohlo jít až o deset miliard korun. Za ty by kraje opravily silnice II. a III. třídy, případně by peníze využily na projekty s vazbou na životní prostředí.

Rusnok: Prioritou jsou sociální služby

Právě čerpání evropských prostředků, které se vládě podařilo odblokovat, bylo letos podle Rusnoka klíčovým tématem pro budoucnost krajů. Debatovalo se i o dalším osudu operačních programů a způsobu, jakým budou v následujících letech kraje čerpat evropské prostředky.

„Debaty o novém programovém období trvají. Práce nekončí a hlavním úkolem je teď financování sociálních služeb, které by mělo být pro budoucí vládu zásadní politickou prioritou,“ uvedl po jednání rady Rusnok.

Za úspěch Rusnok označil například pomoc krajům s financováním regionální železniční dopravy. Zástupci krajů zase ocenili změnu kursu ve spolupráci vlády s Asociací krajů ČR. „Musím poděkovat jménem rady prostřednictvím pana premiéra jeho vládě za konstruktivní přístup ke krajským reprezentacím,“ dodal předseda Asociace Michal Hašek.