Domů Veřejná správa Na sociální s...

Na sociální služby si posvítí tým odborníků

0

Jak financovat a zefektivnit sociální služby v Česku? Tak to jsou jen některá témata, kterým se má od srpna začít věnovat tým expertů. Shodlo se na tom vedení ministerstva práce a sociálních věcí se zástupci Asociace krajů ČR. Kraje totiž často nemají na dotování sociálních služeb peníze.

Tým odborníků bude jednat nejméně jednou měsíčně. Radit má přímo ministru práce a sociálních věcí Františku Koníčkovi. Kromě sociálních služeb bude mít ve hledáčku i aktuální sociální témata a také opatření na podporu zaměstnanosti, včetně financování z Evropské unie.

„Hlavním problémem, který bude expertní tým řešit, bude však financování sociálních služeb, jejich efektivní plánování, stejně jako měření nákladovosti a kvality sociálních služeb,“ řekl Koníček.

Hned první úkol nebude mít tým odborníků snadný. Má totiž připravit bezpečný převod financování sociálních služeb ze státu na kraje. U něj se však vláda nedávno shodla, že se musí o rok odložit. „Důležité je po vzájemné dohodě jasně určit role jednotlivých donátorů sociálních služeb ve vícezdrojovém financování, včetně jejich práv a povinností,“ popsal úkoly, které stojí před odborníky Koníček.

Připraví i Národní plán sociálních služeb

Společným výstupem expertního týmu by měla být také příprava Národního plánu sociálních služeb. Jako jeden z nelegislativních úkolů vlády by měl vzniknout do konce roku 2014.

Vznik týmu odborníků ocenili i hejtmani. “Vnímáme to jako společný začátek efektivní spolupráce tak, aby služby státu včetně veřejné správy a s nimi související zákony co nejvíce odpovídaly skutečným potřebám veřejnosti a současnému životu,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Podle hejtmanů i zástupců ministerstva je třeba nastavit funkční systém sociálních služeb včetně jeho dlouhodobějšího plánování. Tak, aby se sociálních služeb co nejméně dotýkaly politické změny. Musí totiž s ohledem na klienty – fungovat stále a poskytovat kvalitní péči.