Domů Veřejná správa Napojení Cent...

Napojení Centrálního registru vozidel na základní registry se neobešlo bez problémů

0

Dnes v jednu hodinu ráno rozhodli zástupci Ministerstva dopravy o napojení Centrálního registru vozidel (CRV) na systém základních registrů. V těch jsou o každém člověku vedeny záznamy – od rodného čísla, až po adresu. Napojení, které má úředníkům ulehčit od zdlouhavého vypisování údajů o žadatelích, se ale neobešlo bez komplikací. Ministerstvo přitom závažnější problémy popírá.

„Ministerstvo dopravy zaznamenalo přibližně v osm hodin dočasné zhoršení aplikace CRV. Dle očekávání došlo k výraznému navýšení zátěže na hardwarové infrastruktuře a následně ke snížení výkonu aplikace,“ komentoval Drobný zádrhely s tím, že problém byl ihned analyzován programátory, kteří zjistili jeho příčinu a za několik desítek minut ji odstranili. Jinou zkušenost však měli s napojením CRV na základní registry úředníci na pražském magistrátu. „Centrální registr vozidel po svém napojení na registr obyvatel fungoval od sedmi do půl desáte. Poté ale náhle zkolaboval a postupně byla všechna pracoviště vyřazena z provozu. Pracoviště pražského registru vozidel byla nucena zastavit výdej čísel a nebylo možné odbavovat občany,“ uvedla mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. Podle Drobného ale výpadky výkon Centrálního registru vozidel neohrozily.

Ve špičce dvě stě dotazů za minutu

S propojením databází byli spokojeni i zástupci Ministerstva vnitra, kteří s ním spolu se zaměstnanci Správy základních registrů úředníkům z Ministerstva dopravy pomáhali. „Mezi šestou a devátou ráno proběhlo 2 841 transakcí CRV na základní registry a mezi devátou a jednou odpoledne dalších 3 286 transakci. Ani jedna nebyla odmítnutá nebo zrušená,“ komentoval situaci mluvčí Ministerstva vnitra Pavel Novák.

Ve špičce se na základní registry obraceli úředníci s více než 200 dotazy za minutu. Vyhledávali data a místa narození nebo třeba adresy trvalého bydliště. Žadatelé na přepážkách tak už nemuseli dokládat údaje obsažené v základních registrech. „Napojení CRV na základní registry a spolupráce Ministerstva vnitra, Správy základních registrů a Ministerstva dopravy je dalším krokem služby pro občana, kterým společné týmy úřadů naplňují podstatu rozvoje eGovernmentu v České republice,“ pochválil spolupráci úřadů Novák.

Problémy nebyly jen v Praze

Pozitivní hodnocení ministerstev však nekoresponduje s problémy, které měli úředníci s aplikací podle zjištění serveru iDnes.cz nejen v Praze, ale i v Pardubicích, Chrudimi, Domažlicích, či Brně. „Po zahájení úředních hodin se postupně zpomaloval a zhruba ve čtvrt na deset přestal fungovat úplně,“ informoval ČTK tajemník brněnského magistrátu Pavel Loutocký. Podobně na tom byli i v Karviné. Systém na tamním magistrátu zkolaboval na dvě hodiny.

Do problémů s propojením databází Centrálního registru vozidel a základních registrů se opřel i stínový ministr dopravy za ČSSD Milan Chovanec. „Kolaps centrálního registru vozidel byl předvídatelný a nikoho nepřekvapil. Bohužel ti, kteří jsou za něj odpovědní, již nejsou ve svých funkcích. Nový ministr dopravy Stanjura tak může prakticky ihned ukázat, zda je skutečným krizovým manažerem, nebo pouze zimním králem,“ řekl Chovanec.