Domů Veřejná správa Některým soci...

Některým sociálním službám hrozí zánik. Ministerstvo jim pošle peníze

0

Neziskovky, které na krajích pomáhají například seniorům, samoživitelkám, postiženým a bezdomovcům, dostanou finanční injekci. Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová jim chce poslat sto milionů korun z finanční rezervy resortu. Stačit to ale nebude. Jen v Moravskoslezském kraji totiž chybí na provoz sociálních služeb milionů sto šedesát.

Úředníci z ministerstva peníze rozdělí na základě analýzy, kterou si nechali zpracovat na začátku roku. Finanční výpomoc tak nejdříve dostanou ty sociální služby, kterým hrozí zánik a není za ně alternativa. Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová už také jednala s ministrem financí o dalším navýšení peněz na sociální služby.

„Věřím, že mezi prioritami, které si vláda určí do konce volebního období, patří i sociální služby. Budu o to žádat a pak se můžeme bavit o tom, kolik peněz ještě v letošním roce na tuto oblast pošleme. Vláda určitě v této chvíli nechce říkat sociálním službám ne,“ řekla Ludmila Müllerová.

Chybí nejméně půl miliardy

V rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí bylo začátkem roku na dotace na sociální služby něco přes šest miliard korun. Tedy o tři sta šedesát milionů méně než byly loňské výdaje. Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb a zástupců krajů je však pro fungování sociálních služeb třeba nejméně další půl miliarda.

Jen v Moravskoslezském kraji chybí letos na jejich provoz sto šedesát milionů korun. Kvůli nižším dotacím od státu a vyšším cenám tak seniorům, lidem s handicapem, matkám s malými dětmi, bezdomovcům a dalším potřebným hrozí, že organizace, které jim v tísni pomáhaly, zaniknou. Stovkám zaměstnanců zas, že přijdou o práci. Na situaci už upozornil hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novám premiéra Petra Nečase.

„Pokud stát nenavýší částku, kterou poskytuje Moravskoslezskému kraji na zajištění sociálních služeb, hrozí rozpad sítě poskytovatelů těchto služeb,“ tvrdí hejtman Miroslav Novák s tím, že když stát ze zákona převedl výkon sociálních služeb na kraj, tak se také zavázal, že tento výkon bude financovat ze svých zdrojů. Vyzval tedy premiéra, aby stát plnil své závazky vůči organizacím, které tuto službu vykonávají.

Peněz ubývá už roky

Novák navíc zdůraznil, že množství peněz, které jsou přerozdělovány krajům ze státního rozpočtu na poskytování sociálních služeb, se už snižuje několik let. Na letošní rok žádal Moravskoslezský kraj ministerstvo práce a sociálních věcí o něco více než miliardu korun. Ministerstvo však vyčlenilo jen šest set sedmdesát milionů, což je o sto šedesát milionů korun méně než loni.

„Náš požadavek na rok 2013 ve výši zhruba 1,1 miliardy korun přitom odrážel reálnou potřebu na zajištění sociálních služeb v kraji. Namísto toho si musíme vystačit s částkou o téměř polovinu nižší. Ve srovnání s loňským rokem to představuje pokles o 160 milionů korun. Skutečný propad finančních prostředků je ještě vyšší, protože letos z nich nově musíme hradit sociální služby s celostátní působností,“ vysvětlil hejtman.

O situaci v sociálních službách s kraji i neziskovkami ministryně práce a sociálních věcí průběžně jedná. Poslední schůzka se konala včera odpoledne. Výsledek však nevyzněl pro kraje příliš příznivě. „Jakoukoliv částku navíc na sociální služby budu považovat za úspěch,“ řekla na ní ministryně Müllerová. Kraje přitom na sociální služby ze své pokladny přispívat často nemohou. „Dofinancování sociálních služeb z rozpočtu kraje není možné. Kraj by to musel zajistit například na úkor investic nebo dopravní obslužnosti, což by zbrzdilo jeho další rozvoj,“ konstatoval hejtman Miroslav Novák.