Domů Veřejná správa Novela staveb...

Novela stavebního zákona pomůže stavebníkům. Podle nevládek ale omezí práva sousedů

0
novela stavebního zákona

Novela stavebního zákona je teprve v mezirezortním připomínkovacím řízení, ale už rozpoutala ostrou diskuzi. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, jejíž úřad za změnou zákona stojí, ulehčí život stavebníkům a rozhýbe stavební průmysl. Nevládky a ekologické organizace ale namítají, že posílí investory na úkor práv občanů.

Nejen stavebním zákonem živo je české stavebnictví. Změní se i dalších 35 souvisejících zákonů. Svou zkušenost s některým z nich přitom má mnoho obyvatel České republiky. „Stavební zákon patří k zákonům, které se týkají nejširších vrstev obyvatel. Většina z nás alespoň jednou v životě něco staví nebo přestavuje,“ doplnila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Právě pro menší stavebníky se má zákon podle Šlechtové zjednodušit. „Víme, jak je někdy složité získat všechna povolení a doklady, než můžeme vůbec se stavbou začít,“ uvedla Šlechtová.

Snáz si tak lidé podle nového zákona postaví například rodinný domek, chatu, bazén nebo zrekonstruují byt. Místo stavebního povolení mnohdy postačí jen ohlášen, někdy nebude potřeba dokonce ani to.

Urychlí i velké projekty

Schvalování se zjednoduší i u větších projektů, u kterých dnes nejsou výjimkou řízení trvající i pět či více let. Česká republika zde patří mezi nejpomalejší země v Evropě. „Snadnější realizace větších i menších staveb bude mít pozitivní dopad na oživení stavebního průmyslu v České republice a na zvýšení zaměstnanosti. Novela určitě přispěje i realitnímu trhu,“ doufá Šlechtová.

A jaké další změny zákon přinese? Zrychlí vyřizování stížností na nevhodný postup úředníků nebo průtahy s vyřizováním povolení ke stavbě. U aktualizací a změn se zkrátí proces posouzení vlivů na životní prostředí přibližně o osm měsíců. Dokumenty územního plánování budou úředníci nově povinně zveřejňovat na internetu.

Ne všechny změny se však setkaly s pozitivní reakcí. Ekologické organizace Hnutí Duha a Nesehnutí upozorňují na to, že novela nepřiměřeně posiluje pravomoci autorizovaných inspektorů, a omezuje tak práva občanů.

Nahradí úřady inspektoři?

Inspektoři budou moci podle Hnutí Duha a Nesehnutí díky novele dokonce i umisťovat stavby a nahrazovat v tom stavební úřady. Problém je v tom, že nejde o nezávisloi státní instituci, ale lidi pracující přímo pro investory. Že to může mít také neblahé důsledky potvrzují i skandály se zneužíváním jejich pravomocí a nezákonným certifikováním staveb. Právě kvůli nim se totiž před třemi lety pravidla pro činnost inspektorů zpřísnila.

„Obrovský hobbymarket Bauhaus postavený proti vůli občanů městské části Brno-Ivanovice, nezákonně vykácené stovky stromů v Brně-Líšni, mrakodrapy v Praze na Pankráci, proti kterým vystoupilo UNESCO – to je jen několik málo příkladů toho, jak vypadala práce autorizovaných inspektorů předtím, než i oni byli donuceni respektovat zákony,“ komentoval to Milan Štefanec z Nesehnutí s tím, že ministerský návrh vrací české stavebnictví do doby, kdy bylo rozhodnutí autorizovaného inspektora nad zákonem, mocí obcí, soudů i občanů.

Nejen povolení, ale i umístění

Novela podle zástupců nevládních organizací dokonce umožňuje, aby inspektoři rozhodovali nejen o povolení stavby, ale také již o jejím umístění, čímž by nahradili územní rozhodnutí stavebních úřadů. O umisťování staveb totiž mohou nyní rozhodovat pouze ony.

„Na ministerstvu pro místní rozvoj buď panuje kolektivní ztráta paměti, nebo chce ministryně Šlechtová otevřít další díru pro některé autorizované inspektory, kteří si v minulosti udělali byznys z porušování stavebního zákona. Každopádně je novela v příkrém rozporu s programovým prohlášením vlády, které přesně tohle omezení občanských práv výslovně vylučuje,“ podotknul programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Ekologové také upozorňují na to, že návrh ministryně Šlechtové umožňuje právní kličku, která jim umožní vydat certifikát bez vědomí sousedů a dotčené veřejnosti. Ta zde existovala již dříve, ale v roce 2012 byla opravena a stavební úřady musí nyní formálně stvrdit, že nedošlo k porušení práv subjektů dotřených stavbou.