Domů Veřejná správa Novela zákona...

Novela zákona o odpadech: Zachrání nás před tunami odpadků?

0
skládka

Bude se od příštího roku povinně třídit bioodpad a kovy? Zvedne se poplatek za tunu skládkovaného odpadu a dostane ukládání recyklovatelného nebo jinak využitelného odpadu na skládky od roku 2023 stopku? O odpovědích na tyto otázky dnes rozhodují poslanci, kteří ve druhém čtení projednávají vládní návrh novely zákona o odpadech.

„Česká republika je po dlouhých letech vyjednávání různých zájmových skupin nejblíže změně odpadové legislativy takovým způsobem, který odvrátí hrozící sankce od Evropské komise za nedodržování evropské hierarchie evropského práva,“ uvedl k dnešnímu programu Sněmovny ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Součástí projednávané novely je i pozměňovací návrh poslance Ladislava Oklešťka (ANO), podle kterého se má od začátku příštího roku zavést povinné třídění bioodpadů a kovu a od roku 2023 zakázat skládkování recyklovatelného a využitelného odpadu.

Občané připlatí za svoz odpadu, ne ale tak výrazně

Pokud poslanci novelu schválí, začne růst také poplatek za ukládání komunálního odpadu na skládky. Nejdříve z pěti na šest set korun za tunu uložených odpadků a do roku 2020 by postupně dospěl až k hranici tisíce korun. To by se promítlo také do částky, kterou za svoz odpadu platí občané.

„Zvýšení poplatku placeného na skládce odpadů v korunách znamená, že při zvýšení poplatků za skládkování o sto korun za každou tunu uloženého odpadu za rok by se při současné produkci odpadů zvýšil poplatek za svoz na jednoho obyvatele asi o jednadvacet korun ročně,“ doplnil Brabec.

Obce musí umožnit recyklaci

Podle pozměňovacího návrhu musí obce umožnit občanům třídit papír, sklo, plasty, kovy a bioodpad. „Třídění dá státu možnost, jak druhotné suroviny dál využít a recyklovat,“ doplnil ředitel odboru odpadů Jaromír Manhart. Pokud půjde tříděný odpad do barevných kontejnerů nebo na sběrné dvory, skládkovné za něj občané platit nebudou.

Ministr životního prostředí novelu i pozměňovací návrh podporuje a označuje ji za zásadní pozitivní krok směrem ke zlepšení životního prostředí. „Zároveň změnu legislativy vstoupíme konečně do Evropy po boku vyspělých evropských států,“ řekl Brabec.

Jde na ruku zastáncům spaloven

Zástupci organizace Hnutí DUHA však s Brabcovým hodnocením projednávané novely nesouhlasí. Pozměňovací návrh označují za ministrův přílepek, který narychlo podal jeho kolega z ANO, a obávají se, že hraje do karet zastáncům spaloven.

„Ministr Brabec navrhuje zákaz skládkování spalitelného odpadu od roku 2023. Odmítá však současně zakázat pálení recyklovatelných surovin a odmítá recyklační slevu nejlépe recyklujícím obcím. Je tedy evidentní, že jeho záměrem je spalovat recyklovatelné suroviny,“ uvedl odpadový expert Hnutí DUHA Ivo Kropáček s tím, že by to vedlo k plýtvání surovinami i energií v rozporu s evropskou odpadovou politikou.

Věděli jste že…

…na skládkách v Česku stále končí více než polovina komunálního odpadu.  Naproti tomu v Německu na skládky neputují odpadky žádné, v Rumunsku je to naopak devětadevadesát procent.