Domů Veřejná správa O Centrální r...

O Centrální registr vozidel se postará nový dodavatel

0

Centrální registr vozidel zdědí po společnosti ATS-Telcom od prvního dubna firma ICZ. Ministerstvo dopravy tuto výměnu zdůvodnilo tím, že ATS-Telcom nejednal s úřadem korektně. Ministerstvo také plánuje tendr na dodavatele IT služeb. Plánuje díky němu ušetřit až padesát milionů korun za rok.

Kdo se na ministerstvu dopravy postará o IT služby a mezi nimi i o správu Centrálního registru vozidel? Na tuto otázku měl odpovědět tendr, který chtěli úředníci stihnout do konce března. Ministr dopravy Zbyněk Stanjura však zjistil, že veřejná soutěž není dostatečně připravená a před začátkem dubna rozhodně nezačne.

Tendr navíc úředníci připravili pro celý balík IT služeb a nezohlednili, že vláda chce sloučit ministerstvo dopravy s ministerstvem průmyslu a obchodu. Jedinou možností tak podle Stanjury bylo nabídnout provoz registru přímo dodavatelům. Zakázku navíc úředníci rozdělili na menší celky. Plánují tak ušetřit až padesát milionů korun ročně.

„Zakázku jsme rozdělili a v součtu zlevnili o jednu třetinu, což znamená úsporu až padesát milionů korun ročně. V příštích týdnech vypíšeme standardní výběrové řízení tak, abychom měli definitivní a efektivní řešení pro dlouhodobé dodavatele těchto služeb,“ uvedl ministr dopravy Zbyněk Stanjura.

ATS-Telcom si diktoval podmínky

V minulých týdnech zástupci ministerstva dopravy jednali se společností ATS-Telcom, která trvala na komplexním zajištění IT služeb. S rozdělením celého balíku na menší celky tak Telcom nesouhlasil. To si zase nenechal líbit Stanjura.

„Z pozice ministra nepřipustím, aby jakákoliv firma ke svému prospěchu vydírala stát a stavěla se do pozice, kdy dodavatel objednavateli služby diktuje podmínky. Nátlak na prodloužení smlouvy byl daleko za hranicí, kterou jsem ochoten akceptovat,“ dodal Stanjura.

Provoz Centrálního registru vozidel tak od začátku příštího měsíce zajistí firma ICZ, která má s provozem registrů dlouhodobé zkušenosti. Už šest let se pro ministerstvo dopravy stará například o Centrální registr řidičů (Elišku). Dohled nad infrastrukturou a přenosem dat zajistí Telefónica, která byla dosud subdodavatelem této služby.

Dva dny po Velikonocích se však úředníci na přepážkách k Centrálnímu registru vozidel nepřipojí. Převod systému na nové dodavatele si totiž mezi druhým a třetím dubnem vyžádá technologickou odstávku.

Žádné komentáře

Napište komentář