Domů Veřejná správa O Centrální r...

O Centrální registr vozidel se starají noví dodavatelé. Zatím bez problémů

0

Od včerejšího rána funguje Centrální registr vozidel (CRV) pod správou nových dodavatelů – společností ICZ a Telefónica. Podle odborníků z ministerstva dopravy zatím pracuje celý systém bez problémů. A to i přesto, že původní dodavatel na předání nespolupracoval a odmítl ministerstvu vydat původní aplikaci.

Úředníci na přepážkách včera v CRV zaregistrovali přes sedmnáct set nových vozidel a vyměnili stovky registračních značek. Aplikace, o kterou se od včerejška starají noví dodavatelé, jim při tom nedělala žádné problémy. ICZ a Telefónica však nemají jen zajistit, aby registr „šlapal“ stejně jako doposud. Ministerstvo dopravy s nimi chce pracovat na jeho postupném vylepšení.

„Jsem rád, že registr po výměně provozovatelů funguje dobře a dodrželi jsme avizovaný plán jeho spuštění. Věřím, že budeme takto pokračovat a systém obstojí i v další zátěži,“ uvedl ministr dopravy Zbyněk Stanjura s tím, že už první den, kdy registr funguje pod novými dodavateli, ukázal, že systém má potenciál fungovat lépe než dosud.

Registr čekají vylepšení

„Právě to jsem si od nových dodavatelů sliboval. Věřím, že spolupráce tímto směrem bude pokračovat. Připravíme analýzu současného softwaru, abychom podle ní systém mohli postupně vylepšovat. Dopracovat se k registru, který bude podle našich představ, je ale ještě otázka měsíců,“ dodal Stanjura.

Ministerstvo předalo registr novým dodavatelům poté, co po desítkách neúspěšných jednání neprodloužilo smlouvu s původním dodavatelem registru, společností ATS-Telcom. Ta nespolupracovala ani při předání systému novým dodavatelům.

„Na tuto krizovou variantu jsme byli připravení. Za nemalého úsilí všech zúčastněných stran jsme tak zprovoznili a odzkoušeli de facto novou aplikaci. Velké díky pratří také obcím, které se během naplňování tohoto plánu chovaly velmi vstřícně a pružně reagovaly na naše požadavky,“ doplnil ministr dopravy.

Zakázku IT služeb ministerstvo od dubna rozdělilo tak, aby dále nebyla v jednom balíku. Provoz registru dočasně svěřilo firmám ICZ a Telefónica, které mají v této oblasti potřebné zkušenosti. Společnost Telefónica v nejbližších týdnech zajistí posílení infrastruktury CRV a ministerstvo dopravy připraví analýzu, jak vylepšit stávající software. V příštích týdnech také úředníci vypíšou tendr na IT služby rezortu. Tím v rámci celého balíku těchto služeb (kam vedle CRV patří např. účetní a ekonomický systém IMIS, personální a docházkový systém ANeT, spisová služba ACTA, e-Testy nebo služby řízení a rozvoje ICT služeb MD) ušetří až 50 milionů korun ročně.

Žádné komentáře

Napište komentář