Domů Veřejná správa Obce mohou zv...

Obce mohou zvyšovat bezpečnost dat. Ministerstvo na to dá čtvrt miliardy

0

Elektronizace procesů, posílení bezpečnosti dat a jejich digitalizace pro rychlejší a efektivní práci, to jsou základní jmenovatele projektů, na které si mohou obce zažádat o dotace díky nové výzvě vyhlášené ministerstvem pro místní rozvoj. Jejím hlavním cílem je sjednocení IT a nových služeb v rámci technologických center obcí. Úřad na tyto projekty vyhradil čtvrt miliardy korun.

„Úřad bude s jednotným IT prostředím schopen rychle i účelně využívat státem připravené registry a systémy. Výhodou eGovernmentu pro občany je zkrácení doby čekání na úřadech, úspora času při získávání informací, elektronické vyplňování žádostí a formulářů, čímž se postupně omezí nutnost chození na úřady. Časová a ekonomická úspora je i na straně úřadu, který se stane efektivnějším a transparentnějším,“ řekla náměstkyně pro evropské programy na ministerstvu pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Výzva navazuje na projekty technologických center, díky kterým řada obcí zavedla v minulých letech elektronickou spisovou službu, digitalizaci dat nebo datové sklady. Aktuálně se mohou obce zaměřit na další modernizaci informačních a komunikačních technologií. Výzva podporuje nový rozvoj služeb technologických center, nákup a instalaci bezpečnostních prvků, konsolidaci hardware serverů se softwarovými aplikacemi a elektronizaci procesů a dat.

Projektové žádosti bude ministerstvo přijímat do konce letošního června. Zájemci si ale mohou požádat o dotaci jen na jeden projekt, který nesmí přijít na více než šest milionů korun. Dotace pokryje z této částky pětaosmdesát procent. Zbývajících patnáct procent si musí obce zafinancovat samy.