Domů Veřejná správa Od Nového rok...

Od Nového roku dostanou zaměstnanci pracující za minimální mzdu o sedm stovek víc

0
elektronická evidence tržeb

I přes protesty zaměstnavatelů schválila dnes vláda růst minimální mzdy ze současných 8 500 korun na 9 200 korun. O sedm stovek si zaměstnanci pracující za nejméně peněz přilepší od ledna příštího roku. Poroste i minimální hodinová mzda. Z necelých jednapadesáti korun poskočí na pětapadesát.

„Poctivě pracujícím chceme zajistit důstojnou odměnu za vykonanou práci. Postupně proto budeme zvyšovat minimální mzdu tak, aby se její úroveň přiblížila 40 procentům průměrné mzdy,“ řekla k rozhodnutí vlády ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která navýšení mzdy navrhla.

Rozhodnutí vlády zvýšit minimální mzdu o 700 korun kritizují zaměstnavatelé. Na červnovém jednání tripartity se totiž dohodl růst jen o pětistovku. „Nyní jde o jasné porušení dohody sociálních partnerů,“ komentoval nárůst o dalších 200 korun prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Zvýšení minimálních mezd se podle zaměstnavatelů dotkne například oděvního, sklářského a dřevozpracujícího průmyslu a odvětví, kde podniky konkurují cenou a marže jsou již nyní nízké. Zvýšení minimální mzdy tak podle nich může způsobit problémy s udržením zaměstnanosti v řadě firem.

Naposledy rostla minimální mzda loni v srpnu

Kvůli obavám z nárůstu nezaměstnanosti stagnovala minimální mzda za vlády Petra Nečase. Naposledy se zvýšila 1. srpna 2013, to už ale rozhodnutím kabinetu Jiřího Rusnoka. „Fakt, že v letech 2007 až 2012 nebyla minimální mzda zvyšována, přispěl k tomu, že byly velmi výrazně oslabeny základní funkce minimální mzdy a významně poklesla kupní síla zaměstnanců za minimální mzdu pracujících,“ uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Podle informací resortu tak minimální mzda v současné době sice postačuje na pokrytí nákladů na jídlo a další základní potřeby, nestačí už ale například na zabezpečení zdražujícího se bydlení.

Zaměstnavatelům však vadí i to, že o dalším nárůstu minimální mzdy o 200 korun rozhodla vláda ad hoc. „Vyzýváme vládu k systémovému přístupu. Potřebujeme předvídatelné podnikatelské a daňové prostředí,“ komentoval to Jaroslav Hanák.

Marksová však podotkla, že se vláda svým rozhodnutím přihlásila ke svému Programovému prohlášení. „Toto řešení zohledňuje současný i očekávaný ekonomický vývoj, stejně jako předpokládaný růst mezd a spotřebitelských cen,“ uzavřela ministryně.